Tarihimizdeki Enteresan Anılar / Gönül Penceremden

 

         Ecdadımızın binlerce yıllık fakat çok renkli bir Tarihi vardır .Zaman içinde cereyan etmiş bir çok enteresan olaylar vardır ki bir çokları kayıt altına bile alınamamıştır . Lakin hikayesi dilden dile  zamanımıza kadar gelebilmiştir .

         Bunlara ister efsane , ister rivayet ister anonim kayıtlar  diyelim ,  hepsinin de  bir gerçek payı vardın ve yaşanmış güzel anılardır .

         İşte  bu yaşanmışların bir çokları  sırası gelip konuşulduğunda  insanı  çok zaman düşündürür , güldürür , duygulandırır.. Hatta  tüylerimizin diken diken olduğu , gözlerimizin yaşardığı bile olur ..

         İşte sizlere güncel konulardan arta kalan zamanımızda  bu tarihi  anıların  kalıntılarından  ufak ufak  örnekler vererek bahsedeceğiz . Bu arada daha önceden  bildikleriniz olursa  da hatırlatmış olacağız ..

         Koca bir medeniyetin  sırlarını , doğrularını yanlışlarını , fıkralarını , Şavaş anılarını , Uluslar arası entrikaları ,  Padişahların bir birinden ilginç  yaşam örneklerini  kaynaklar göstererek  sunacağız sizlere ..

         Sırada Kanuni Sultan Süleyman dan zamanımıza kadar gelebilmiş , yaşanmış,bir fıkra var . Sultan   Süleyman  Han  1495 yılından 1566 yılına kadar yaşamış , bu zaman içinde 45 yıl , 11 ay ,  7 gün  Padişahlık yapmıştır .  O halde  okuyacağınız şu fıkra aşağı yukarı 500  sene önceki  bir zaman diliminin öyküsüdür ..

                                    

                                         SENİ  UYANIK  BİLİRDİK

            İstanbul’un  kenar mahallelerinden birinde  yaşlı bir kadın oturmakta  ve kendi halinde geçinip gitmektedir .. Bir gün evinde uyurken kimlikleri belirsiz birilerince  evinin içine girilir  uyanınca görür ki evi soyulmuştur . Fakat yaşlı kadın  bu olaydan Padişah Kanuni  Sultan Süleyman’ı sorumlu tutmaktadır . Ve ısrarlıdır.  Saray görevlilerine  müracaat ederek Padişahın huzuruna bizzat çıkmak istediğini söyler.Kabul edilir ve huzura çıkartılır.

         Huzura çıkartılan kadın  evinde uyurken hırsız girdiğini ve evinin soyulduğunu  bu soygundan ülkenin  Padişahı olarak  kendisinin sorumlu olduğunu  daha söyler söylemez  Kanuni   doğrularak hiddetle..

         Bana bak kadın … sen niçin bu kadar derin uyku uyudun da  evinin soyulduğunun  farkına varamadın .. Deyince ..

         Yaşlı kadının verdiği cevap ilginçtir.  Padişahı yumuşatmaya yeter de artar bile .. Kadın derki..

         - Padişahım kusura bakma ama   BİZ SENİ UYANIK BİLİRDİK . onun için evimizde uyurken bile  rahat uyurduk .  Der …

         Bu cevap  Kanuni’yi yumuşatır ..

-Haklısınız, diyerek kadının çalınan mallarının  bedelini dahi kendi malından öder ..

 

         Kaynak .

         Kısmen Şu   İlginç Tarihimiz.

         Kısmen  Anonim  duyum .

                                                         -----------------------------------

 

 

 

 

 

 

 

s

 

                                                                                                 

                                                                                              

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.