Muzaffer Tulukcu

Muzaffer Tulukcu

Tapu’da gelişim Selçuklu’da bereket

Ülkemizin birçok kurumunda olduğu gibi Konya 5. Tapu ve Kadostra Müdürlüğü’nde de dönemli gelişmelere şahit oluyoruz. İşlemlerin kolaylığı, güvenirliğinin yanı sıra vatandaşın lehine olan yenilikler kamuoyunca da takdir edildiği hepimizin malumu.

Aksaray ve Karaman illeri ile toplam 41 ilçenin bulunduğu 5. Tapu Müdürlüğü’ne bağlı birimlerde en çok işlem Selçuklu ilçemizde yapılıyor. Bu bereket Selçukluyu Türkiye genelinde de 7.sıraya getirdiği düşünülürse konunun boyutu anlaşılmış olur. Bu sıralama ile Selçuklu Ankara, İstanbul ve Gaziantep’in toplam 6 ilçesi sonrası Selçukluyu ilk 7’ye girmesini sağladığı gibi iller sıralamasında 78 ilin önüne getiriyor.

 

İşte Türkiye Genelinde Selçuklu’nun yeri

 

            İL                         İLÇE                         İŞLEM SAYISI

 

1-  Ankara                       Çankaya                     70.856

2-  Ankara                       Yenimahalle                  -

3-  İstanbul                      Esenyurt                        -

4-  Ankara                       Keçiören                        -

5-  Gaziantep                   Şahinbey                       -

6-  Ankara                       Mamak                          -

7-  Konya                        Selçuklu                        -

8-  Şanlı Urfa                  Şanlı Urfa                      -

9-  Denizli                       Denizli                           -

10-Ankara                       Etimesgut                      -

 

Dikkatimizi çeken bir bilgide Meram ve Karatay ilçemizde yapılan işlem sayısı hemen hemen Selçukluya eş değer (Meram: 24.441+ Karatay:27.951 = 52.392)

Tapuda çalışan bazı memurların işlerini yetiştirebilmesi için öğle saatlerinde bile zaman zaman çalışmalarına şahit olmak bizi gururlandırıyor.

552 bin nüfusa sahip Selçuklu İlçesinde yıllık işlem sayısının bu sayıyı geçerek 51.508 olması da dikkatimizi çekiyor.   

Milletvekili Lokman Ayva’nın çabalarıyla görme engellilere tanıksız işlem yapabilme imkânının sağlanması da bu konuda Devlet anlayışının nereden nereye geldiğini görmemiz açısından önemli. Buna benzer bir konuda Mahkemelerin, Cumhuriyet Savcılıklarının, Kamu Kuruluşlarının, İcra ve İflas Müdürlüklerinin yazışmaya gerek kalmadan elektronik ortamda verilere ulaşarak vatandaşın işini kolaylaştırmaları, gerekirken nereden nereye gelindiğini göstermesi açısından önemli.

Selçuklu Tapu’da Memur Rıfat Uz’un yılda 5000 haciz evrakına yön vererek Türkiye’de ilk 10’a girmesinden Konyalı olarak gurur duyabiliriz.

Tapu belgelerinin yırtılma, yanma, deforma olmaya karşı dijital ortama aktarılmasına hız verilmeside, Tapu’nun geleceği açısından önemli. Türkiye’nin her yerinde Online’e geçilmesi, müracaat için internetten randevu alınabilmesi, sabah müracaat edilip, aynı gün işlemlerin tamamlanarak ve yeni tapunun alınması gelinen noktayı göstermekte.

Daha birkaç yıl önce, müracaat için saatlerce kuyrukta beklenir, işlemi yapacak memurla birkaç sefer muhatap olunur, gene de bazen birkaç gün sonra işlem tamamlanırdı. Artık sabah evrakları teslim ettiniz mi ilgili memurla ancak imza esnasında muhatap oluyorsunuz. Dolayısıyla artık Tapu’da suiistimalden uzak oluyorsunuz.

17 Ağustos 2013 Tarih 28738 Sayılı Resmi Gazete yayınlanan Tapu Tüzüğü ile konu daha da ciddiyet kazandı.

5.Tapu Müdürlüğü binası ve teknik donanımı tamamlanırken daha ciddi ve temiz bir kurum görmek Devletin bu konudaki ciddiyetini göstermekte. Tabiî ki de bunlardan önemlisi kurumda çalışan müdürlerden, memura, odacıya kadar hepsinin olumlu davranışları, başka İlleri bilmiyoruz ama Konya 5. Tapu Müdürlüğü tüm çalışanları ile harç işlemlerini yapan Ziraat Bankası İstasyon Şubesi’ni kutlamak gerekiyor.

Çalışan personelin motivesi için Halı Saha maçları, Afyon Gezisi gibi konular olumlu olduğunu sürekli Tapu’ya giriş çıkanların sezmesi zor olmayacaktır.

5. Tapu Müdürlüğünde işlem hacmi bazında

1-Selçuklu

2-Aksaray

3-Karaman

4-Meram

5-Ereğli

6-Çumra

7-Akşehir

8-Beyşehir

9-Seydişehir

10-Ilgın

En az işlem ise Yalıhüyük’te (280)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.