M. Faik Özdengül

M. Faik Özdengül

Tamam mı?

Sayın Yafes Yüzügüldü’nün geçtiğimiz ay emekli olmasıyla boşalan KOSKİ Genel Müdürlüğü’ne Sayın Av. Ahmet Sorgun atandı. Kendisine yeni görevinde başarılar diliyoruz.

KOSKİ şehrimizin en önemli kurumlarından. Olmazsa olmazımız suyun idare edildiği kurum. Ve böylesine önemli bir kurumun başına getirilen bürokratımızı yakından tanımakta yarar var.

Ahmet Sorgun, 1958 Konya-Hadim doğumlu. İlk ve orta öğrenimini Konya’da tamamladı. Daha sonra da 1981 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. 5 yıl serbest avukatlık yaptıktan sonra, 1989 yılında 1. Hukuk Müşaviri olarak Konya Büyükşehir Belediyesinde memuriyete adım attı. Buradaki mesleki çalışmaları yanı sıra belki de en önemli başarısı, etrafında oluşturduğu çalışkanlıkları ve kişilikleriyle temaruz eden genç avukat kitlesini Konya Belediyelerine kazandırması oldu. Ardından 1997-2000 yılları arasında Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığına sonra da yaklaşık 8 ay süren KOSKİ Teftiş Kurulu Başkanlığından sonra KOSKİ Genel Müdürlüğü Yardımcılığı’na getirildi. Yaklaşık 6 yıldır bu görevdeydi. Şimdi de Genel Müdürlük koltuğu.

Ahmet Sorgun sadece resmi bir bürokrat değil. Bir çok insan onu Sivil Toplum Kuruluşlarından ve bu alandaki çalışmalarından tanır. Aslında benim tanışıklığım da bir bakıma öyle oldu. Kendisiyle 1993 yılından beri kısa adı SADAV(Sosyal Araştırmalar ve Dayanışma Vakfı) çatısı altında sürdürdüğümüz faaliyetler nedeniyle birçok yolculuk yaptık. Ve bilenler bilir, bir insan en iyi yolculukta, alışverişte tanınır. Ben de tanıdım kendisini bu yolculuklarda. Mütevazı kişiliğini. Sorun çözmedeki başarısını. Güler yüzünü. Ve onu modelleyip ondan öğrendiklerim de oldu. Sakinliği öğrendim. Sabrı, pozitif olmayı, kendimle birlikte başkasına değer vermeyi. Saygıyı. Orada olmayan bir başkasından söz edilirken mutlaka onun olumlu yönlerini konuşur. Ve belki de onun en önemli yönü eğitimciliği. Ya öğrenendir ya da öğreten. Hatırladığım en belirgin özeliklerinden birisi, mutlaka ceketinin cebinde taşıdığı küçük kağıtları. Takvim yapraklarının arkasındaki gibi. Yalnız yemek tarifi hariç. Bir boşluk oluştuysa, elini cebine atar, şuradan bir şey okumak istiyorum size der ve okur. Birlikteyken mutlaka size bir şey katar. Ve iyi bir dinleyici. Yıkmak mı yapmak mı derseniz yapmak der. Sadece SADAV değil tabi sivil örgütlerle ilişkisi. HUDER’in kurucuları arasındadır. EDAV, TİMAV ve bilmediğim başka kuruluşlar da.

Artık suyun başında olduğuna göre kendisinden beklentilerimizi de  bu şehirde yaşayanlar olarak belirtmek isteriz:

Atık su arıtma tesislerinin mutlaka hayatiyete geçirilmesi.

Konya’ya havza dışından su getirilmesi.

Bir su bilinci ve kültürünün sosyal dokuya yerleştirilmesi.

Benim bunlarla birlikte daha iyisinin de olacağına inancım tam. Buna rağmen sizin adınıza teyid olsun diye.

Ondan en çok duyduğumuz kelimeyle soralım:

TAMAM MI?

Başarı diliyor ve kendisine dua ediyoruz.

www.pozitifdegisim.com

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.