Tamam, Laiklik Anayasadan kaldırılsın ya sonrası!

 Bir dönemi hatırlayın bu ülkede Laik olmayan adam olamaz türünden herzeleri biz asla unutmadık.  Güya Laikliği korumak adı altında, çıkar gurupları, yedi sülalesinin geleceğini garanti altına almaya çalışması, faili meçhul cinayetler planlayıp, ardından devşirilmiş kesimleri laiklik adına sokaklara dökerek Minareleri ve ezanı yuhalatmalarını unutmadık. İslam’a “irtica, gericilik”  diyerek salyalarıyla saldıranları, laikliği koruma adına kutsallara küfredenleri, Kur’an öğrenmeye çalışan çocukları örgüt üyesi ilan edenleri unutmadık.    Müslüman kadına İslami tesettürü yasaklamaları, halkın insani ve düşünce Özgürlüklerini irtica diye yaftalayıp kanunlar çıkararak hapishanelere doldurulmasını ve buna benzer irtica yaygarası adı altında insanların kutsalla ilişkisini kopartıp onu bir dik sürüngen haline getirilmek istenen dönemi asla unutmadık unutmayacağız da.

Bu ülkede şimdiye kadar bir laikliğin tarifi yapılmadığı için birileri laiklik adı altında insanlara zulmettiler, aşağıladılar,  mağdur ettiler, insanların haklarını ellerinden aldılar…  Ben böyle zulüm aracı olarak kullanılan, benim inancıma müdahale eden, benim yaşam tarzıma,  düşünce dünyamı yok sayan bir laiklik anlayışını reddediyorum.

Türkiye son yıllarda 28 Şubat sürecinde laiklik diye uygulanan ve bin yıl devam edecek denilen o zulüm döneminden elhamdülillah bir nebze kurtuldu.

Ne oldu 28 Şubattan buyana anayasanın değişmez maddesi olan “laiklik”   konusunda en ufak bir değişiklik olmadı ama bugün insanlar inanç noktasında daha özgür.

…..

Bu gerçeği açıkladıktan sonra gelelim madalyonun öbür yüzüne;  Şimdi anayasadan laiklik kalksın diye bir laf edildi… 

Pekala laiklik kalkınca sorun çözülür mü?  Laiklik kalkarsa ne olur? İnsanların Laiklik kalktıktan sonraki hayali ne, geçen dönemde laiklik adına uygulanan zulümler gibi yeni bir zülüm sistemi oluşur mu?  bu   soruların  mutlaka  tartışılması  ve  cevaplanması   gerekir… 

 Müslümanların    Laiklik  kalksın mı  kalkmasın mı dan önce   kendi   pozisyonlarını tartışmak zorunda,  Şu andaki Müslümanların düştüğü içler acısı  durumu   gözden geçirmek zorunda.   Bu gün yüz Müslüman öldürülüyorsa bunun 95 yine Müslümanların eliyle oluyormuş.  Müslüman coğrafyasının kan gölüne döndüğü, yer altı ve yer üstü zenginliklerinin talan edildiği   ve hızla   uçurama   doğru  giden  mezhep ve meşrep  savaşlarının  yapıldığı  İslam  dünyasını  düşünün.

 Türkiye yi düşünün  kendisinden   başkasını   Müslüman   olarak görmeyen  ve başkasının  düşüncesine  tahammül edemeyen,  cemaatlerin   heğomanyası altında  olan sadece    şeyhinin,   efendisinin, gavsının  söylediklerini din  zanneden  kalabalıkların olduğunu  düşünün..

Şimdi orta doğuda Allahüekber diyerek Müslümanlar öldürülürken, mezhebinden dolayı kafası kesilen görüntüler hala ortada dururken …

 Diyelim ki Türkiye de   laikliği   kaldırdık     yerine  neyi koyacağız;   Cübbelinin din anlayışını mı, Şeyhlerin, Gavsların din anlayışını mı , Selefilerin din anlayışını mı , Paralelcilerin  din anlayışın mı  soruyorum  hangi cemaatin  din anlayışını.. işte esas cevaplanması gereken soru bu sanırım…

 Şu an ki anlayışla ne olur biliyor musunuz eğer  has bel kader   laiklik kalkar    yerine   bu  bahsettiğim cemaatlerden birinin   anlayışı hakim olursa  ilk önce   Kuran   ve  peygamber diyen Müslümanları  keserler sonrada  başka  mezhepten olanları  sonra   başka cemaatten olanları   en sonundan  kendi soyundan  ve kabilesinden  olmayanları   keserler  bunun adına  din derler… 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum