Süt Üreticileri İsyan Ediyor

Süt Üreticileri İsyan Ediyor

 

Dün akşam süt üreticilerinin düzenledikleri bir yemek programına katıldım. Ereğli süt birliğinin görevini yerine getirmediğini iddia eden üreticiler, ürettikleri sütün hak ettikleri şekilde değer bulmadığını söyleyerek birlik başkanını toplantıya gelmediği için kınadılar.  Birliğe üye olan üreticilerle olmayan üreticiler emeklerinin karşılığını almak için mücadele edeceklerini söylediler.

 

Yemek programında ilk olarak Kürsiye veterine hekim Mehmet Ali İmamoğlu geldi. İmamoğlu, sektörün bu sürece nasıl geldiğini, süt üreticilerinin sıkıntılarının neler olduğunu, çözüm olarak neler yapılmasının gerekliliğini anlatan bir konuşma yaptı. Aylık 1.5 trilyon gibi bir rakamın döndüğü süt piyasasında süt birliğini üretici haklarını savunmayacak ise neden var sorusunu sordu.

 

Üreticilere yemek veren Veteriner Sağlık Teknisyeni ve Zorbey Tarım Limitet Şirketi sahibi Ercüment Sarıkafa, birliğin hangi konularda hatalı davrandığını ciddi iddialarla açıkladı. Birliğe gelen faturaların üyelere gösterilmediğini, yapılan girişimler sonucu süt fiyatlarının artırıldığını söyledi. Bu yemek programını yapmamak için aldığı telefonlardan bahsetti. Ercüment Sarıkafa konuştukça salonda alkış tufanı eksik olmadı. Anlatılanlar orada bulunan üreticilerin ortak derdiydi.

 

Ercüment Bey konuşurken bende diğer üreticilerle sohbet ettim. Bu sıkıntının boyutlarını anlamaya çalıştım. Ortada ciddi iddialar vardı. Birlik Başkanı Nuri serinkaya’nın yemeğe gelmemesi iddialara cevap verememe korkusundan dolayı olduğu söylendi. Bu yemeğin kanayan yaranın herkese gösterilmesi noktasında önemli olduğu vurgulandı.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.