Susturamazsınız…

Yazılı medyada ya da internette olsun, eline kalem verilen her kişiyi, köşe yazarı ya da gazeteci diye toplum önüne çıkarmak, her yazdığını kamuoyuna yansıtmak, toplum adına büyük talihsizliktir… Gerçek meslektaşlarımızı, saçlarını ve sakallarını daktilo başında ağartan ağabeylerimizi  küçük görmek gibi bir bakışımız asla söz konusu olamaz. Alçak gönüllü olmayı yaşamda en büyük erdem sayanlardanız. Ancak, gerçek anlamda meslektaş/meslektaşımız kimdir? Gelin bunu biraz tartışalım. Her köşe yazısı yazanı meslektaş mı sayacağız? Örneğin, patronlara yakın oldukları, hatta kuklası oldukları için eline kalem verilmiş, yaşamı boyunca doğru dürüst beş on kitap bile okumadığı açıkça belli olan kişileri, köşe yazarı (meslektaş) mı kabul edeceğiz?  Hoş… Bizim meslekte ilanlarla gazetecicilik oynattırılan birileri, kendini duayen ve yeri dolmaz gazeteci ya da köşe yazarı sayar ya!

Bir ülkede, bir şehirde, bir ilçede basın sağlam ahlaki temellere oturmadıkça, vatansever kişiler çoklukla basın patronu ve gazeteci olarak meslekte yer almadıkça, o ülkede yaşananların ve gerçeklerin olduğu gibi halka yansıdığını kimse düşünmesin! Şerefli, namuslu, vatanını, şehrini, ilçesini, beldesini ve köyünü sözlük anlamında değil, gerçek anlamda seven ne denli çok gazeteci ve köşe yazarı olursa, halkın gerçekleri öğrenmesi o ölçüde fazla olmaz mı? İçinde bulunduğumuz günlerde ve birlikte yaşadığımız bu şehirde kalemini hiçbir dönemde çıkarı uğruna satmamış kimi gazeteci ve köşe yazarları susturulmak isteniyor. Satılık kalemler her dönemde olmuştur. Bu dönemde de bolca olduğu bir gerçek. Gerçek anlamda dürüst ve namuslu gazetecileri susturmaya çalışanlara yıllardır rastlanır.

Yaptığınız işlerden ötürü sağduyulu, şerefli, dürüst ve vatansever vicdanlardan onay almadığınız ve karanlık ve şaibeli işlerin batağında olduğunuz sürece namuslu gazeteci ve köşe yazarlarını, her kim olursanız olun, hangi mevki ve makamda bulunuyorsanız bulunun hiçbir dönemde susturamazsınız! Ne yazık ki her yanımız “mikroplar”la dolu! Bunların panzehiri ülkesini, şehrini, ilçesini, bayrağını canı gibi seven yaşamı boyunca her zaman dürüst, namuslu ve şerefli kalmayı ilke edinmiş asil hemşehrilerimizdir. Her şeye karşın, gerçekleri yansıtmada, çirkinleri ortaya dökmede, hiçbir zaman geri adım atmayacak ve susmayacak gazeteci ve köşe yazarlarımız var. Bunu herkes bilmeli…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.