Su sümbülleri sanat eserine dönüşüyor

Su sümbülleri sanat eserine dönüşüyor

Hatay'da yaz aylarında Asi Nehri'ni kaplayan su sümbülleri, kadınların elinde örülerek sanat eserlerine dönüşüyor. Kurutulduktan sonra İskenderun ilçesindeki kurslarda kullanılan su sümbülleriyle yapılan sepetler, seleler ve çimemler uzun ömürlü oluyor.

Hatay'ın Samandağ ilçesinden doğup Akdeniz'e dökülen Asi Nehri, yaz aylarında su sümbülleri ile kaplanıyor. Bu bitkiler, Hatay Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kurs Merkezi (HATMEK) tarafından kadın kursiyerler için bir fırsata dönüştürülüyor.

Su sümbülleri sanat eserine dönüşüyor

Su Sümbülleri Endemik Bitki Olarak

Asi Nehri'ni tehdit eden su sümbülleri, belediye ekiplerince temizlenip kurutulduktan sonra el işçiliğiyle örülerek sanat eserlerine dönüşüyor. Usta öğretici Azize Alay, su sümbüllerinin doğal yapısının korunduğunu ve böcek gibi zararlılardan arındırıldığını belirtiyor.

Su sümbülleri sanat eserine dönüşüyor

Kadınların Terapisi ve Gelir Kaynağı

Depremzede kadınlar, su sümbüllerinden yapılan ürünlerle bir yandan gelir elde ederken diğer yandan da psikolojik olarak destekleniyor. Nesrin Kiremitçi, el sanatlarının kendilerini mutlu ettiğini ve bu süreçte yeni bir beceri kazandıklarını vurguluyor.

Su sümbülleri sanat eserine dönüşüyor

Dayanıklı ve Estetik Ürünler

İskenderun ilçesinde verilen kurslarda üretilen sepetler, seleler ve çimemler, doğal ve sağlıklı olmalarının yanı sıra uzun yıllar kullanılabiliyor. Suya dayanıklı özellikleri sayesinde, rutubetli ortamlarda dahi uzun ömürlü kalabiliyorlar.

Bu proje, Hatay'ın doğal kaynaklarını korumanın yanı sıra kadınların ekonomik ve sosyal hayata katılımını da artırarak sürdürülebilir bir kalkınma modeli sunuyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.