M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

Son günden artakalan

Tapu ve Kadastro Bölge Müdürü Mustafa Tartar’a, uzun süre önce yaptığımız telefon görüşmelerinin birinde çayını içmek üzere ziyaret edeceğimi söylemiştim… Kısmet 31 Aralık’aymış…

Sabah, Gazeteciler Cemiyeti’nin yönetim toplantısına katılmadan önce Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğü’nün yolunu tuttum. Mustafa Bey’in makamına çıkıncaya kadar da etrafı kolaçan ettim.

İlçe Tapu Sicil Müdürlüklerine vatandaşlarımızın işleminin hangi aşamada olduğunu takip edebilmesi için LCD monitörler takılmış… İnsanları işlemler çileden çıkarmadan bu uygulama sayesinde sabırlara da telkin verilmiş oluyor. Çok güzel…

Bu arada yılın son günü olması hasebiyle bankalar havale almayınca, vatandaşlar da tapu işlemlerini yaptıramadan kapıdan döndüler. Aslında Konya’daki basın bu kadar etkili iken, bu tür durumları haber olarak geçmek doğru olanı. Madem 31 Aralık’ta Tapu Müdürlüğü işlem yapmayacak, o halde bu durum vatandaşlara bir şekilde haber edilse daha iyi olmaz mıydı?

8.40 gibi Müdür Bey’in makamındaydım; sekreter hanım henüz gelmediğini birkaç dakika içinde kurumda olacağını söyledi. 9’a kadar bekledim; sonra geldiğimin kanıtı bir not bırakıp oradan ayrıldım.

TÜRKMENOĞLU ÖĞRENCİ GİBİ

Gazeteye döndüğümde AK Parti Konya Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu ziyaretimize gelmişti. 2007 yılının güzel gelişmelere sahne olduğunu, 2008’in Konya ve ülkemiz adına iyi günler getireceğine inandığını söyledi. ‘ILS’de sorun yok’ dediği için dilimize takılan Ayşe Hanım’ı henüz bir öğrenci gibi gördüm. Muhatabını dikkatle dinliyor. Konya’nın bekleyen projeleri, sürdürülen çalışmaları hakkında ilgili yerlerden sürekli bilgiler alıyor. Umarım aldığı bu bilgileri faydalı bir şekilde uygulama imkânı bulur. Türkmenoğlu, Konya’nın tek bayan vekili olması hasebiyle daha çok sosyal meseleler üzerine eğilmek istiyor. Diğer işleri erkekler yaparken o evi toplayan olacak...

Ev: Konya.

OKUDAN SÜMAM’A KANAT GERMELİ

Ayşe Hanım’ı uğurladıktan sonra SÜ Mevlana Araştırmalar Merkezi (SÜMAM) Müdürü Yard. Doç. Dr. Nuri Şimşekler geldi. Tek kuruş ödeneği olmayan SÜMAM’da bir şeyler yapabilmek için çırpınan hocayı kimi zaman üzdüğümüzün farkındayım. Mevlana Yılı bitmiş olmasına karşın, önceki gün Trabzon’dan gelmiş… Yarın bir başka şehre gidecek… İnşallah 2008 yılında SÜMAM hem bizi hem de Nuri Şimşekler’i memnun edecek bir hüviyete kavuşur. Bu noktada Rektör Prof. Dr. Süleyman Okudan’ın da Konya’nın önemsediği bu merkeze olan katkısını artırmasını dileyelim.

KEMAL ÖZER 2008’DE KARAMSAR

Bir tüketici olarak yılın son gününde Tüketiciler Birliği Konya Şube Başkanı Kemal Özer’i aramak geçti içimden. Kemal Bey, 2008’de çok kritik günlerin Konya’yı beklediğini düşünüyor. Mesela 2008’de bir doğalgaz krizi yaşanacağı öngörüsüne sahip. GAZNET’İN 2008 Aralık ayına kadar Konya’daki yatırımlarını tamamlaması gerektiğini söylüyor… Özer, geçen yılı neredeyse çalışmadan geçiren GAZNET’in bu yıl bu çalışmayı yetiştirmesinin mümkün olmayacağı görüşünde. 2008’e dair iyi bir kanaat besleyip beslemediğini sorduğumda ise, içinin acıdığını hissettim. Kemal Özer, hem bizden hem de muhalif bir isim olarak felaket tellallığı yapıyor gibi görünse de, onun söylediklerini dinleyip çekidüzen vermemiz gereken pek çok şey oluyor.

ÜZÜLMEZ TEŞVİK İSTİYOR

Konya Ticaret Odası Başkanı Hüseyin Üzülmez’in hacılığı artık su götürmez. Maşallah her yıl Mekke’yi kendisine yol edindi. Varlıklı insanların üzerine farz olan bu ibadeti yerine getiriyor olması ne güzel. Allah ecrini zayi ettirmesin.

KTO yönetim toplantısından çıktıktan sonra aradı beni…

2007’nin son sözleri olarak; bu yıl hükümetin küçük esnaf, sanayici ve KOBİ’lerle ilgili çalışmalar başlatması gerektiğini söyledi. Geri kalmış bölgelerle ilgili, bölgeler arası gelişmişlik farklarını ortadan kaldıracak teşvik sisteminin uygulanmasını isteyen Üzülmez, 2008’de bu işlerin muhakkak görülmesi gerektiğini düşünüyor.

ERCAN USLU YENİ ŞEYLER PEŞİNDE

Akşam gazeteden çıkmışken Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ercan Uslu’yla karşılaştım. Yanında yine yurt dışından bir misafiri vardı… Ayaküstü ona espri yaptım; Mevlana Yılı’nın da bittiğini ‘şimdi yeni şeyler yapmak’ gerektiğini söyledim. Ercan Bey, zaten yeni projelerin üzerinde olduklarını anlattı. Mesela Nasreddin Hoca ile ilgili programlara daha önce dâhil olmayan Büyükşehir Belediyesi, Akşehir Belediyesi ile ortak çalışmalar gerçekleştirecekmiş. Sonra Meram Belediyesi Konevi Araştırma Merkezi (MEBKAM)’yle de bazı çalışmaları olacakmış. Konevi Hazretleri ile ilgili bu yıl ciddi organizasyonlara imza atılacağını söyledi.

***

İnşallah diyerek onun yanından ayrılırken 2007’nin son saatlerini de geride bırakıyordum… 2007’den artakalan pek çok şey var elbette.

Bir sütuna sığmayacak ama yürekte ilelebet taşınacak şeyler…

Dün dünde kaldı; bugün 2008’in 2’si

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.