Son Başbakan Binali Yıldırım Kitabı

Binali YILDIRIM Türkiye Cumhuriyeti’nin 27. Başbakanıdır.

Türkiye’nin en uzun süre ulaştırma bakanı, sonra başbakanlık, başbakanlık görevi sona erdikten sonra da TBMM başkanı seçilen Binali YILDIRIM’a ‘Devlet Şeref Madalyası’ verildi.

 24 Haziran seçimlerinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN % 52,6 oy alarak, ‘İLK BAŞKAN’ seçildi.

 

Binali YILDIRIM Mayıs 2016’da göreve geldiğinde Türkiye’nin 27. Başbakanı olarak seçilmişti. Türkiye o günlerde parlamenter sistemle idare ediliyordu.

 

16 Nisan 2017’da referandumla yapılan değişiklikle, ilk cumhurbaşkanlığı seçiminde parlamenter sistemden Partili Cumhurbaşkanlığı sistemine geçileceği onaylanmıştı. 16 Nisan’da yapılan referandum da ‘EVET’ çıkması demek, o tarihte Başbakan olan Binali YILDIRIM’ın ‘SON BAŞBAKAN’ olduğunun onaylanması anlamına geliyordu.

 

Binali YILDIRIM, Mayıs 2016’dan, 24 Haziran 2018’e kadar kesintisiz bu görevi sürdürdüğü için, ‘SON BAŞBAKAN’ unvanını almıştır. 27. Başbakan Türkiye Cumhuriyeti’nin son başbakanıdır, o kişide Binali YILDIRIM’DIR.

 

  TBMM’de, Partili Cumhurbaşkanlığı için gerekli olan Anayasa değişikliği teklifi görüşmelerinde AK Parti Grubu adına yaptığı konuşmasında: "Makam mevki delisi değiliz, memleketin geleceği için Bir Ali değil Binali feda olsun’’ dediği gün kendisine ‘SON BAŞBAKAN’ unvanını kendisi vermiş oldu. Bu unvanı 16 Nisan’da onaylandı, 24 Haziran 2018 Pazar günü tescillendi.

 

 Binali YILDIRIM’ın başbakanlık yaptığı yıllarda, Türkiye’de ve AK Parti’de olaylar hızlı gelişti; değişimler, dönüşümler hızlı yaşandı. Mayıs 2016-Haziran 2018 arası Türkiye’nin değişim ve dönüşüm dönemi olmuştur. Başka bir ülkede onlarca yılda ancak aşılabilen değişim, dönüşüm iki yıl gibi kısa sürede başarıyla tamamlanmıştır.

 Binali YILDIRIM’ın siyaset öncesi hayatı, 25 yıllık siyasi hayatı, yaptığı hizmetlerini, iki yıllık başbakanlığını yazmak ve anlatmak tek bir kitaba sığmadı. Sonuçta tek bir kalın kitap değil de eşit kalınlıkta iki kitap halinde sunmayı daha uygun gördük.

 

 Birinci eserimize ‘BİNALİ FEDA OLSUN’, ikinci eserimize ‘SON BAŞBAKAN’ adını verdik.

 

 ‘BİNALİ FEDA OLSUN’ adlı eserimizde Binali YILDIRIM’ın siyaset öncesi hayatı, ulaştırma bakanlığı döneminde yaptığı hizmetleri, Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı oluşu, FETÖ Kalkışması (darbe girişimi), FETÖ ile yapılan mücadele, PKK ve diğer terör örgütleri ile yapılan mücadeleler, sınır ötesi operasyonlar, ABD ve AB ile yaşanan sorunlar, 16 Nisan referandumu, 3. Olağanüstü Kongre ve ekonomideki gelişmeler ele alındı. 24 aylık Başbakanlık döneminin ilk 12 ayını kapsamaktadır.

 ‘SON BAŞBAKAN’ adını verdiğimiz bu eserimiz 24 aylık Başbakanlık döneminin ikinci yarısı olan son 12 ayını içermektedir. Bu dönemde yapılan hizmetler, bu dönemde FETÖ ve diğer terör örgütleriyle yapılan mücadeleler, ABD, AB ve Rusya ile ilişkiler, sınır ötesi operasyonlar, ekonomideki durum, 24 Haziran seçim süreci ve sonrası yaşanan gelişmeler anlatılmıştır.

‘SON BAŞBAKAN-BİNALİ YILDIRIM’ adını verdiğimiz kitabımız, 2019 başında Çimke Yayınevi’nden çıktı.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum