Siyaset ısınıyor…

7 haziranda yapılacak olan milletvekili genel seçimleri için  uzun zamandır mevzilerinde  bekleyen siyasilerin   yüksek  seçim  kurulunun  seçim takvimi işletmeye   başlaması ile meydanlara çıkmaya   başladılar  bile .

 Yüksek Seçim Kurulunun 7 Haziran’da yapılacak 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’ne katılma yeterliliğini taşıyan 31 siyasi partiyi belirleyerek ilan etti.

YSK’nın kararına göre 7 Haziran’da yapılacak  olan  genel  seçimlere  katılacak  milletvekili aday  adaylarından  resmi ve  sivil toplum örgütlerinden  ayrılmaları ise  8 şubat  pazartesi  son günü..

Milletvekili Genel Seçimi başlangıç tarihi 10 Mart olacak, 14 Mart: Muhtarlık bölgesi askı listeleri askıya çıkarılacak. 24 Mart: Siyasi partiler, ön seçim ya da aday yoklaması seçmen listelerini kesinleştirecek.

24 Nisan’da milletvekili kesin aday listeleri ile bağımsız adaylar ilan edilecek, 8 Mayıs’ta ise gümrük kapılarında ve yurtdışı temsilciliklerinde oy verme işlemleri başlayacak.

Türkiye    yapılan her seçim  son derece   siyasi  arenayı  hareketlendirir  Siyasetin merkezi olan  Ankaradan    en küçük  yerleşim yerlerine  kadar   herkesi   ilgilendiren bir mesele  haline   gelir. Tabiiki  seydişehirdede  son yıllarda insanlar    siyaset  soğusada    oldukça  hızlı yapılan yerlendendir. 

Bu seçimdede siyasetin  en hareketli partisi  Ak parti.   Mevcut milletvekilinin  üç dönemi doldurduğu  için   tekrar aday  olmayışı  ve  ilçede    bir  milletvekili  kontenjanının  verilmesi beklentisi  aday adaylarının  sayısını  artıyor.

Piyasada konuşulan çok sayıda aday adayının ismini buradan şimdilik yazmak istemiyoruz. 

İsmi konuşulan ve parası olanların hepsini kamuoyu çok yakında piyasaya çıkması ile mutlaka görecektir.  Sahada dolaşanlar  var   ama  bir  çoğu  daha sahaya  çıkmadığını  görüyoruz. 

Tabii her genel  seçimin kendine   özgü milletvekili  adayı belirleyen  kurul  ve  kişileri   olduğu için   aday adayları   kendi çapında  ona göre  çalışma  yapıyor.   

Ak partide adayları  belirleme   kıstaslarının  demokratik değil de   kişilerin inisiyatifinde  olduğunu gerçeğini göz ardı etmezsek   aday  adaylarından Kimin  daha    başarılı   bir   kulis çalışma yaptığını  adaylar kesinleştikten sonra  göreceğiz.

 Ak partiye milletvekilliği için Konya bölgesinden rekor sayıda başvuru olacağını tahmin ediyoruz. 

 Duyumlarımıza göre Bunların içinde çok önemli bürokratlar işadamları akademisyenlerin olduğunu öğrenmek için pazartesiyi beklemek zorundayız.

  Bu dönemde Seydişehir’den bir milletvekili  olur mu olmaz mı  bunun için şimdiden bir şey söylemek doğru olmaz. Ama  şu bir gerçek  aday adaylarının işi  bayağı zor  gözüküyor.

 Diğer taraftan   başka partilerde  durum ne   Milliyetçi Haraket Partisininde   İlçemizde   aday adayı olacağı resmi bir açıklama  yapılmasada  konuşuluyor.

  Cumhuriyet Halk Partisinden  diğer partilerden  böyle  duyum  daha  almadık.

 Seçim süreci başladı haydi hayırlısı diyelim  bakalım…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum