Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Sivas razı, Konya razı

Bu Passolig denen beceriksiz şirket yüzünden maça gazeteci olarak ben bile geç girdiysem, taraftarın isyanına saygı duymamak artık imkansız. Neyse ki sahada gördüğüm kadro ilk 20 dakika diri bir görüntü sergiledi ve çabuk konsantre olabildim.

Marica’nın iyileşmesi olumlu. Rangelov’un fizik gücünün sırtı dönük oynamaya yetmediğini geçen hafta görünce deplasmanda Marica’nın orta sahadaki hızlı oyunculara daha çok boş alan oluşturacağını öngörmüştüm. Öyle de oldu. İlk yarım saat, orta sahada iyi basan Torku Konyaspor Sivas’a istediği oyunu oynatmadı. Torje ve Ömer Ali de hızlı çıkışlarla rakibe “Hop! Acele etme bakalım” uyarısı yaptı.

İlk yarıdaki tek sorun; Ali Turan’a, yapmayı hiç de beceremediği, topla öne çıkıp hücuma katılma görevi verilmesiydi. İleri çıktığında ne adam eksiltti, ne çizgiye inebildi. Sivas ikinci yarının hemen başında çok saldırınca Atıf Şeyşu’nun karşısında, savunmada kalması Konyaspor’un yararına oldu.

İlk on dakika sonra Sivas’ın ateşi düştü. Konyaspor daha çok top kapmaya ve ayağında tutmaya başladı. Ama özellikle bek oyuncuları ve ön liberolar topu kendileri dağıtmaya çalışınca ciddi bir fırsatı teptiler. Geriye kadar gelip rakibe basan Hleb’e aktarmadıkları her top, Sivas savunmasından geri döndü. Nerede başı kalabalık oyuncu varsa topu ona verdiler.

Mesut Bakkal 80. Dakikada Vedat’ı alınca şaşırdım. Sanırım; yorulan Ali Çamdalı’nın yerinde “kalan 10 dakikayı geçirecek diri bir oyuncu olsun yeter” diye düşündü.

Maç öncesi herkesin “bir puan iyi puan” düşüncesine Mesut Bakkal’ın da katılması normal. Ama rakibin yorulduğu ve gol atamayacağını anladığı dakikalarda oyun tarzına müdahale edebilir ya da bilinçli bir oyuncu değişikliği yapabilirdi. Anlaşılman riski pek sevmiyor.

Maçın son dakikasında Konyaspor savunmasını az adamla yakalayan Roberto Carlos’un defanstan ileri çıkan beş oyuncuyu geride bıraktığını görünce Mesut Hoca’ya kızmanın gereksiz olduğunu anladım. Takım, deplasmanda oynanabilecek en iyi oyunlardan birini çıkardı.

Bir söz varya; “Alan razı, satan razı” diye.  Carlos razı, Bakkal razı. Sivas razı, Konya razı.

İlk haftalarda sağlam adımlarla gitmek iyidir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar