Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

SIRA GELDİ İSTİKRARA

Geçen sezon da, bu yıl da hep şunu söyledim. Konyaspor, artık rakiplerinin gücüne, kalitesine inandığı, bu yüzden çekindiği bir takım. Bakın bu ligin en iyi takımlarından biri Kayserispor. Ligin ilk yarısındaki karşılaşmada Kayseri ekibi Konyaspor’dan 1 puan alınca, futbolcuları “Konyaspor iyi takım, 1 puan iyi puan” demişlerdi. Halbuki Konyaspor’un sadece adı iyiydi. Kayseri, Konya’dan halen bir gömlek üstün bir takım. Ama Konyasporlu futbolcular o zaman da, şimdi de halen nasıl bir camianın futbolcusu olduklarının farkında değillerdi. Rakibi korkutan şeyin ne olduğunu bilmiyorlardı. Konyaspor, kendisinden çekinen takımlardan bugüne kadar yeterince faydalanamadı. Bu soruna Nurullah Sağlam da çözüm bulamadı. Çünkü futbolcuyla birlikte yönetici de bu takımın potansiyelinin farkında değil. Bakın Sayın Ahmet Şan, Beşiktaş maçından sonra nasıl açıklama yapıyor: “Son dakikadaki korner pozisyonunda çok korktum. Gol olacak diye gözlerimi kapattım.” Halbuki maçtan sonra, bu açıklamayı televizyondan izleyen taraftarlar Başkan’a kızıyordu. “Stadyumu dolduran 20 bin kişi gözünü kapatmadı. Çünkü biz Beşiktaş’ın aslanlar gibi oynayan Konyaspor’a gol atamayacağını biliyorduk. Biz takımımıza güveniyoruz” diyorlardı.

Tabi bu güven duyma halinin sadece Beşiktaş maçı için geçerli olduğunu da unutmamak lazım. Ancak ne anlatmak istediğimi siz de anladınız. İşte güven eksikliği nedeniyle yüzünü kapatanlar, aldığı farklı galibiyetin ardından “Aman deplasmanda temkinli oynayayım. Tesadüfen 1 puan alsam yeter” diyen futbolcular, “İlk yarıyı tarihimizin en iyi puanıyla bitirdik, daha ne istiyorsunuz” diyenler yüzünden Konyaspor şu an olması gerektiği yerin çok altında. Sakın yanlış anlamayın. “Çok şey istiyorsun” demeyin. Bu camia, Trabzon’dan sonra Anadolu’nun en büyük camiası. Bunu kimse inkar edemez. Bunu bilmeyenler de öğrensin. Futbol Şube Sorumlusu Hasan Dağlı gibi “Büyük camia olabiliriz” demesin. Konyaspor zaten büyük bir camia.

Beşiktaş galibiyetinden sonra, Tayfun, Erman, Erkan Sekman, El Saka ve kendini tüm Türkiye’ye daha iyi göstermek isteyen diğer futbolcuların maharetlerini yazmam beklenirdi. Fakat ben bunun normal sonuç olduğunu düşündüğüm için daha fazlasını istiyorum. Konyaspor taraftarı artık istikrar istiyor. Sivasspor karşısına da, Antalya maçında olduğu gibi çıkacaksanız, bu şehre ihanet edersiniz. İstikrarı ve başarıyı isteyin.

“Rakip bizden daha fazla istedi” diyecekseniz, bu şehirde olmayı hak etmiyorsunuz. Tıpkı bazılarının bu şehirde olmasına rağmen bu şehrin değerlerinin içinde olmayı hak etmemesi gibi.

Not: Bu arada benimle uğraşmaya çalışan, yenilgiden sonra sırtını dönüp kaçan ama eleştiriden kurtulmak için destek isteyen, galibiyeti ise, sahada kendisi oynamış gibi sahiplenmeye çalışan Bezirgan efendi. Seninle daha çok işimiz var. Bre Bezirgan sen bu şerefli gazetenin bu sayfasında olmayı bile hak etmiyorsun. Kaldı ki şu an bulunduğun yeri hak edesin. Bre bezirgan sen niçin her dönemde varsın, kimin adamısın sen? Bre Konyaspor’u kullanan Bezirgan. Daha ne diyeyim sana?

Önceki ve Sonraki Yazılar