SEYYİDHARUN VELİYE BENZEMEK.

Elinizde bulunan kıymet ne kadar değerli olursa olsun tanıtamazsanız kıymeti sadece yerel sınırlar içinde kalır. Buda şehir merkezi ve mahallelerimizin türbe ziyaretinden öte bir sonuç doğurmazdı.

Bu manada Seydişehir'in elindeki değerleri iyi tanıtmak Seydişehirlilerin birinci görevidir diye düşünüyorum.  Seydişehir’in tanıtımına katkı sağlayacağını umduğum ve Seydişehir Kaymakamlığı- Seydişehir Müftülüğü- Seydişehir Belediyesi tarafından ortaklaşa organize edilen tanıtım programlarının birincisi geçtiğimiz yapılmıştı.  İkinci Seyyidharun Veli Hazretlerini anma etkinliği büyük katılımla gerçekleşti.

Cuma   hutbesinde  tüm camilerde   Seyyiharun Veli   Hz’ni  anlatan hutbe   okunması ile başlayan ve namazı sonrası  Seyyidharun Camisi  önünde   binlerce kişiye   yemek  Seydişehir’deki tüm camilerde    irmik  helvası  ikramı yapılması sanırım ilçemiz için ilkti.

 Belediye   düğün salonundaki panele  konuşan Seydişehir Kaymakamı Tuncay Sonel Seyyidharun diyarında çalışmak için burada  olduğunu    söylerken önemli   bir   müjdeyi de   veriyordu.; Türkiye’nin en çok okunan  yazarlarından  Sinan Yağmur   çalışmalara başladığını ve   2015  etkinliklerinde   Seyyidharun Veli Hazretlerini kitabı hazır olacağını  söylemesi  tanıtım açısından  çok  önemli bir gelişmeydi.

Diyanet ansiklopedisinde  Seyyidharun  veli  maddesini yazarı Doç. Dr.  Haşim Şahin Modern dönemlerde    tanıtım  için   geniş katılımlı etkinlik ve   filimler  yapıldığını Seyyiharun  Veli hazretlerin daha iyi tanıtımının   yapılması için    yapılan etkinliğin ileride Seyyidharun anlatan film yapılmasını istemesine Seydişehir’i yönetenlere verilmiş önemli bir mesajdı.

Tarihte medeniyet kuran  büyük insanların kurdukları medeniyetler kendi adlarına  şehirler  kurarak tarih  boyunca  adını yaşatan insanlardır.

Konya il Müftüsü Prof.Dr. Ali Akpınar “Köklere  inmeden  değerlerimizi  bilmeden   olmaz  anmak için anlamak gerekir  senede  bir kere   anmayla  olmaz  Seyyidharunun torunları bugün  ne kadar   Seyyidharun’a benziyor   biz ecdada   ne kadar  yakışıyoruz. Seyyidharun halkın sultanlığından gönül sultanlığına hicret eden bir adamdır.   Yoldan geçerken kimseye meliklik sultanlık vermezler. Seyyiharun Veli Hazretlerinin adanmışlık ruhudur.   Biz bu gün şuradan şuraya gidemiyoruz o günkü ulaşımı düşünün bir daha dönmemek üzere her türlü risk ölüm dâhil her şeyi göze alarak yola çıkmıştır.

Örneğin 100 Bin sahabede olduğu gibidir. O oturup ta ya Allah bismillah çekerek bu medeniyeti imar etmedi o  kurduğu medrese ile  uzun yıllar  bölgeye  hitap etmiştir  yeniden  ihya için yeni Seyidharunlar yetiştirmeliyiz.”  demesi sanırım etkinlikler boyunca söylenebilecek en etkili cümleydi.

 Evet ne kadar doğru bugün bizler medeniyet kuran Seyyidharun Veliye ne kadar benziyoruz sanırım kendimize sormamız gereken soru bu olsa gerekir.

Şehrimizin kurucusu ve kuruluşuna dair bu programların daha etkili olması için halkın katılımı sağlanarak ülke genelinde hatırlanır hale getirilmesi mümkündür.

Kurucumuz Seyidharun velinin hükmi şahsiyetinin yanı sıra içinde bulunduğumuz coğrafya da hem ekonomik anlamda hem de turizm açısından önemli katma değerlerin yanı sıra ilçe halkının kaynaşmasına da vesile olacağı kanaatindeyim.

Umarım önümüzdeki yıllarda bu programlar ulusal haber ajanslarında daha çok yer alır…

Geliştirilmeli. Desteklenmeli…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.