Seydişehir’de Referandumdan Ne Çıkar?

16 Nisan referandumuyla ilgili çalışmalar son hızıyla devam ediyor. Her gün, yeni bir sivil toplum örgütü istikametleriyle ilgili bir açıklama yaparak, referandumda “evet” oyu kullanacaklarını kendilerinden emin bir şekilde açıklamaktadırlar. EVET oylarının oranı oylarının yüzdesi her geçen gün artıyor. 16 Nisan gününe kadar da bu istikamette devam edeceğini düşünüyorum.

 Hayır, cephesinin konumunu ise,  sahada çalışma yapan iki kişinin konuşması durumlarını özetlemeye yeter sanırım.   

Bizler sahada hayır için mücadele ediyoruz,  oylarımızı artırmak için çalıyoruz. Yukarılardan birisi çıkıyor bir açıklama yapıyor bizim tüm emeklerimizi boşa götürüyor” diyerek aslında bir gerçeği gözler önüne sermiş oluyorlar.

Hayır cephesinin üst makamlarından son zamanlarda yapılan açıklamalarla  hayır oylarında   bir düşüş  olduğunu ve bu düşüşün   16 Nisan’ kadar da devam edeceğini  tahmin ediyorum..

Türkiye geneli ve Seydişehir’de kıran kırana bir mücadele devam ederken, biz de Seydişehir açısından durum nedir bu konuda birkaç kelam edelim istedik...

Her kapı önü aile ya da arkadaş sohbetlerinin baş konusu 16 Nisan referandumu…

Pekâlâ, Seydişehir’de referandum sonuçları ne olabilir?   

Geçmiş seçimleri bir gözden geçirdikten sonra  ortaya   bir  fotoğraf  koyalım..

 Seydişehir 2010 Referandum Sonuçları:

Evet,  % 63.63

Hayır, % 36.36

Cumhurbaşkanlığı Seçimleri:

Recep Tayyip ERDOĞAN  % 59,66

Selahattin DEMİRTAŞ % 1,28

Ekmeleddin İHSANOĞLU % 39,06

Seydişehir 7 Haziran 2015 Genel Seçim Sonuçları:

Ak Parti % 50.62

CHP % 21.36

MHP% 20.98

 Ve en son yapılan 1 Kasım 2015 Genel Seçim Seydişehir Sonuçları:

 AK PARTİ % 60

CHP % 19.80

MHP% 16.20

Ülkemiz, 15 Temmuz gibi alçak bir darbe girişimine maruz kaldı. Sonrasında cepheler değişti, Milletimiz bazı gerçekleri görme fırsatını buldu ona göre tabir caizse; “kartlar yeniden karıldı.”

Bu süreçte bir de Recep Tayyip Erdoğan’nın liderlik faktörünü ve bunun Milletimizin büyük kısmı tarafından kabul görmesini eklersek eğer, yukarıdaki sonuçlara bakarak Ak partinin Seydişehir oy ortalanmasının  % 55-60 bandından aşağı düşmeyeceği söyleyebiliriz.

MHP tabanının Parti İçindeki bir kısım Muhaliflerin hayır verecekleri söylemesine rağmen sandığa giderken Lider Devlet Bahçelinin emirlerine uyup  yarısından   fazlasının evet vereceğini düşünürsek Seydişehir de “evet” oylarının oranının yüzde 70’i bulması asla sürpriz olmayacaktır.

Hayır, oyları ise Seydişehir’de, CHP % 25 ortalama oy oranına diğer hayırcıların oranını da eklersek , % 30 civarında kalacağını tahmin ediyorum.

Türkiye geneli tahminim ise Evetler;  % 55-60 arasında bir rakam, Hayırlar % 36-42 arasında bir rakam olacağını tahmin ediyorum.

  Referandumda Evet ve Hayır verecek vatandaşlarımıza,   yapılacak olan referandumda kime ne yönde oy vereceklerse versinler bu süreçte itidal tavsiye ediyorum.

Not: Geçen haftalarda benim halk oylaması ile ilgili yazımı cebine koyduğunu söyleyen Hayırcı kardeşime bu yazımın, “cebine koyacağı bir yazı daha”  olduğunu söylüyor ve yazımı bitiriyorum.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum