Seydişehir'de eğitim tartışması ve başarı

 

            Seydişehirhaber Sitesinin değerli yazarı Ali Erkan Kavaklı 2009 yılındaki bir köşe yazısında; “Seydişehir’de eğitimin kalitesi tartışılmalı; Türkiye’nin eğitimde kalite yönünden en iyi ilçesi oluncaya kadar da bu tartışma bitmemeli. Tartışma yapılmazsa eğitime kalite gelmez” demişti.

 

            Bu sözler üzerine, o gün bazı dostlarımız; “gazetecilerin ne işi olur eğitimle?”  diyerek, alınganlık  göstermişler, bu tartışmaları “art niyetli” olarak yorumlamışlar ve neredeyse ve deyim yerindeyse ; bizleri “saha dışına atarak” “işimize karışmayın!” demek istemişlerdi.

 

            O günden bu güne kadar geçen zaman, bu konuların ilacı oldu ama  tabiîdir ki  bu tartışmalar da artarak devam etti.

 

            Tartışmalara kayıtsız kalmayan ilçe kaymakamımız Sayın Kemal İnan, geçen yıl   hazırlamış olduğu “Eğitime Kalite Kazandırma Projesi”ni  31 köy, 8 belde ve 1 ilçe merkezi olmak üzere 40 merkezde uygulamaya koydu.

            Bu proje ile; başarı ve isteklendirme, hedef belirleme ve önemi, verimli ders çalışma metotları, beyni verimli kullanma sanatı, hafızayı verimli kullanma metotları, hızlı okumanın önündeki engeller ve hızlı okuma teknikleri, başlıklarındaki konular, yaklaşık olarak 5000 öğrenciye anlatıldı.

            Merakla   beklenen 2012 yılı SBS sonuçları açıklandı. O tartışmalar başladığı yıldan bu yana  Seydişehir’de   egitimin kalitesi   her yıl üstüne  koydu.

            Bunu anlamak için şu bilgilere bakmak yeterlidir sanırım.

            2009 yılı SBS puan ortalaması 313,

            2010 SBS puan ortalaması 317,

            2011 SBS puan ortalaması ise 318 olarak gerçekleşmişti.

            Bu yıl yani 2012 yılında Seydişehirli öğrencilerin SBS puan ortalaması; 326.535 olarak gerçekleşti.

            Buna ilave olarak şu bilgiye de dikkat etmek gerekiyor.

            2011 yılında Seydişehir’de SBS’ye giren öğrenci oranı % 87 idi.

            2012 yılında SBS’ye giren öğrenci oranı % 93’tür. SBS’ye giren öğrenci oranında % 6’lık bir artış söz konusudur. Buna rağmen sınav ortalaması 8 puan yükselmiş durumdadır.

            Seydişehir İlçemiz, Konya’nın Merkez Selçuklu, Merkez Karatay ve Merkez Meram gibi metropol ilçelerini geride bırakarak 326.535 puanla 31 ilçe arasında birinci sırada yerini almış bulunmaktadır.

            Bu büyük bir başarıdır ve tüm Seydişehir’in başarısıdır.

            Hiç bir başarının tesadüfî olmadığı günümüzde;  Seydişehir’deki tüm okulları tek tek dolaşarak, başarının gelmesi için projeler hazırlayan ve hazırladığı proje ile   bu  başarıda  büyük pay sahibi olan  İlçemiz Kaymakamı Sayın Kemal İnan’a, İlçe  Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Necip Şan’a, İlçemizdeki  Tüm İlköğretim Okulu Müdürlerine, Eğitim Camiasının  “İsimsiz  Kahramanları” tüm öğretmenlerimize  ve öğrenci velilerine, Seydişehirimiz’e  böyle bir büyük başarıyı yaşattıkları  için sonsuz  teşekkürler ediyoruz.

           

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.