Seydişehir merkezde neden? Hayır çıktı.

Malumunuz olduğu üzere 16 Nisan referandumu sonuçları tartışması hâlâ devam ediyor. Geçen seçimler dikkate alındığında Ak Parti Konya’nın üç ilçesinde daha fazla oy kaybına uğramış ve bu İlçelerde hayır oyları daha yüksek çıkmış.

Bu ilçeler Seydişehir, Ereğli ve Tuzlukçu… Bu ilçeler, Konya ortalamasında HAYIR’a en çok desteği veren üç ilçe.

İktidar partisinin, Oy kaybettiği bu ilçelerin ortak özelliği ise ilçe merkezlerinde oy kaybı ve nedeni de mevcut belediye çalışmalarının Hayır’ı güçlendirmiş olması söz konusu.

 16 Nisan referandumunda Ak Parti ve MHP’nin ortak Anayasada çalışması halk oylamasında, 1 Kasım seçimine göre Türkiye genelinde %10 oy Seydişehir’de ise %17 oy kaybettiğini görmekteyiz.

Dilerseniz şöyle hafızalarımızı yoklayıp geçmiş seçim sonuçlarına bir bakalım.

Seydişehir 2010 Referandumunda Evet % 63.63, Hayır % 36.36 iken, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan % 59,66 diğerleri % 40,34…

7 Haziran 2015 Genel Seçim Sonuçları Ak Parti % 50.62 +MHP % 20.98=%71.60,

Kasım 2015 Genel Seçim Seydişehir Sonuçları: Ak Parti % 60+MHP% 16.20=%76.20 tabi ki böyle bir sonuç beklemek çok abartılı olur.

Ak Parti MHP ortak çalışması olan 16 Nisan Referandumuna tekrar gelecek olursak; şunu iyi biliyoruz ki, MHP Seydişehir İlçe Teşkilatı referandum sürecince sahaya çıkmadı ve genel merkeze rağmen Evet için hiçbir gayret göstermedi; bunu Seydişehir’de herkes biliyor.

Ama ben şunu da biliyorum ki, başta Ülkü Ocakları olmak üzere birçok ülkücü ‘Evet’ oyu verdi. Geçen hafta yazımızda bu konuya değinmiştim. Kimse ‘MHP desteklemedi’ mazeretine sığınmasın…

16 Nisan Referandumunda MHP’yi bir kenara korsak; Ak Parti kendi oy potansiyelini Seydişehir merkezde koruyamamıştır. Seydişehir merkez Hacı Seyitali, Ulukapı, Alaylar1, Kızılcalar, Pınarbaşı, Ulukapı Mahalleri’nde 1 Kasım seçimlerine göre oy kaybı var.

 Ama en dikkat çekici olan   Şehir Merkezi dediğimiz

ALAYLAR BİR MAH.* EVET % 49,78 HAYIR % 50,22

 ALAYLAR İKİ MAH.* EVET 44,54% HAYIR 55,46%-

HACISEYİTALİ MAH.* EVET 49,73% HAYIR 50,27%  sonuçları ile hayır  oyları  önde .

Buda yazımızın başlığı olan Sorunun cevabı oluyor.  Evet  Seydişehir Şehir Merkezinde  HAYIR çıktı. Aynı zamanda Bostandere gibi Seydişehir Belediye Başkanı’nın köyü olan bir mahallede yoğun olarak ‘Hayır’ çıkması ve oy kaybına uğraması oldukça dikkat çekici ve manidar…

Sonuç; seçimler 2019’da yapılacak ama neyin ne zaman yapılacağı şartlara göre değişebilen bir ülkede yaşıyoruz. Ak Parti’de ilçe kongre çalışmaları Referandum sonrası hız kazanacak; bu kongrede oluşacak yönetimlerle il kongresi ve sonucu 2019 seçimlerine gidilecek.

Ben de ‘Evet’lerin yüksek çıkmasını bekleyen ve isteyenlerden biriydim; ama bu sonuçlarda kesinlikle milletimiz için bir hayır vardır. Ak Parti kadroları umarım bu sonucu iyi okumaları gerektiğini görmüşlerdir. Daha yüksek çıkan Evet oyları ile kendilerini dokunulmaz zanneden birilerine halkımız engin feraseti ile gerekli dersi bir kez daha vermiştir.

Tabiri caizse, “Aklınızı başınıza alın, ‘la yüsel’ olmayın; istediğimiz zaman size verdiğimiz yetkiyi elinizden alırız” dercesine bir ders…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum