Seydişehir Bölgesindeki Yaban Keçileri Koruma altına alınsın derim

 

Doğaseverler için yaban hayatı  çok önemli bir konudur. Yaban keçileri parası olan  zenginlerin avladığını biliyor, görüyoruz. Ya parası olmayan av meraklıları ne yapıyorlar dersiniz?  Dedikodular had safhadadır ilçemiz Seydişehir’de,Yaban keçisi etinin dahi satılmakta olduğu   söylenir oldu. Bu konu, Şehir efsanesi   ve  inandırıcı olmasa da üzerinde durulması gereken bir konudur diye düşünüyorum. 

Avlanmanın yasak olduğu bu bölgelerde avlanırken yakalan herhangi bir avcıya ya da böyle bir olaya ne tanıklık ettim, ne de duydum. İnşallah böyle bir olay hiç olmamıştır da ben de sırf bu yüzden duymamışımdır. 

Seydişehir’deki birçok insan bu konularda sohbetler açılınca; yaban hayvanların nerelerde hangi zamanlarda bulunduğunu çok iyi biliyorlar. 

 Gitseler sanki elleriyle koymuş gibi bulabileceklerini söylüyorlar. Demem o ki bu konuda çok meraklı ve bilgililer...

 Bir doğasever ve bir fotoğrafçı olarak Torosların Seydişehir Bölgesinde bulunan yaban keçilerinin koruma altına alınarak bölgede avlanmanın yasaklanmasını istiyoruz.

Seydişehir ilçesindeki Giden Gelmez Dağları Milli Parkı, doğal güzelliklerinin yanı sıra yaban hayatı açısından da birçok hayvanı bünyesinde barındırıyor.

Bakir doğasıyla biyo çeşitliliği yüksek olan milli parkta, kaya kartalı, dağ keçisi, tilki, domuz, boz ayı ile kurtlara doğal ortamında rastlanılıyor.

Konya’nın Seydişehir İlçesini çevreleyen Toros dağlarında bulunan Nesli tükenmekte olan yaban keçilerin korunması isteyen biz doğaseverler ve fotoğraf tutkunları için yaban keçilerin yaşam alanının bulunduğu bölgelerde avlanmanın yasaklanması koruma altına alınmasını istiyoruz. 

Giden Gelmez Dağlarının Antalya bölgesinde kalan kısmında bulunan yaban keçileri Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Antalya bölgesine bağlı ekiplerce sürekli olarak korunma altında olduğunu belirten doğasever ve fotoğraf tutkunlarının bölgeye fotoğraf çekmek için bile girmesi  yasak.

Seydişehir sınırları içinde bulunan Giden Gelmez Dağları, Tınaztepe Dağları, Madenli Yaylası, Küpe Dağı, Seydişehir Antalya Yolunu Çevreleyen Dağlarda bulunan yaban keçilerinin korumasız bir şekilde olduğunu hemen hemen  her hafta sonu bölgeye doğa yürüyüşü ve gezi düzenlediğimiz için  bu bölgede çok sık silah sesi duyuyoruz. Bölgenin yaban hayatı açısından hayati öneme sahip olduğunu acilen koruma altına alınmasını istiyoruz..

Bizler  saatlerce onları uzaklardan   görebilmek için  fotoğraflarını çekebilmek için   yürüyoruz.. Yaban keçilerinin olduğu bölge çok miktarda silah sesi duyuyoruz. Bu silah seslerinden yaban keçilerini avlamamasından korkuyoruz. Seydişehir doğaseverler olarak doğal güzelliklerimizin korunmasını bu güzellikler içince bulunan yaban Keçiler ininde korunmasını istiyoruz.  Nesli tükenmekte olan bu güzelliklerin gelecek nesillere taşınması için gerekli tedbirlerin alınmasını yetkililerden hasetsen istiyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.