SEYDİBEY hayırlı olsun

Seydişehir-Beyşehir arasında kurulacak Dondurulmuş Patates Üretim Fabrikası ve Depolama Üniteleri Seydişehir kamuoyuna tanıtıldı.

Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş yönetim kurulu Başkanı Recep Konuk ve yönetim kurulu üyelerinin tamamının bulunduğu tanıtıma Seydişehir İlçe kaymakamı Dr. Necdet Türker, Belediye Başkanı İbrahim Halıcı’nın yanı sıra İl genel Meclisi üyeleri, kasaba belediye başkanları, muhtarlar ve Oda başkanları katıldı. Seydişehir basını tanıtım programını tam kadro ile izledi.

Seydişehir- Beyşehir ilçeleri arasına toplam 300 bin metrekarelik bir arazide 35 bin metrekare kapalı alana (12 bin metrekare ham patates depolama üniteleri, 23 bin metrekare üretim alanı), sahip olarak projelendirilmiştir. Kurulacak olan tesislerin ilk adımı 'Dondurulmuş Patates Üretim Fabrikası ve Depolama Üniteleri' olarak başlatılmıştır. Gerek üretim hattı ve yardımcı bölümlerle birlikte ham patates depolama tesisleri de dünya'nın en modern teknolojileri kullanılarak hayata geçirilecek.

Edindiğim bilgilere göre, kapasitesi daha da artırılacak, ihtiyaçlara cevap verecek şekilde ve daima yeniliklere açık olabilme özelliğine sahip olarak dizayn edilecek. Tesis içerisinde yer alması öngörülen patates ve mısır cipsi ile meyve sebze kurutma tesislerinin önümüzdeki yıllarda hayata geçirilmesi planlanıyor.

Beyşehir ve Seydişehir ilçeleri tarım alanlarını kucaklayan patates üretim sezonu, tohumların ekilmesi ile resmen başlatılmıştır. Beyşehir ve Seydişehir ilçelerine bağlı tarım alanlarında çiftçilerimizle sözleşmelerin imzalanmasını müteakip patates yetiştirme yöntemleri ve uygulamaları konusunda geniş katılımlı bilgilendirme toplantıları tertip edilmiş ve patates ziraatının önemli noktaları hassasiyetle üreticilerimize aktarılmıştır.

Üreticilerimizin yüksek kalitede ve verimli bir patates ziraat sezonu geçirmelerini sağlamak amacıyla hasat sezonu sonuna kadar kurumumuzun zirai teşkilatı seferber edilmiştir.

2008 yılı sonbaharında patatesler hasat ederek depolama ünitelerine alınıp daha sonra en üst seviyedeki üretim teknolojilerine sahip olmak üzere dizayn edilen üretim proseslerinden geçirilmek suretiyle işlenerek donuk mamul olarak tesis içerisinde yapımı devam eden donuk muhafaza depolarına alınacak. Satış ve pazarlama talepleri doğrultusunda soğuk zincir muhafaza edilmek suretiyle piyasaya arz edilecektir.

Recep Konuk davetlilere Dondurulmuş Patates Üretim Fabrikası’nın kuruluş amacının kendi tüketimini kendimizin üretmesi gereğine bağlayarak “Dünya da gıda ile ilgili oluşan bu trent bizim bölgemizde hayata geçirilmelidir. Dünkü değerlerle tarımı yönetmekten vazgeçmeliyiz. Kuracağımız bu fabrikada çalışacak yaklaşık 600 kişi istihdam edilecek ama asıl kazancı bölge halkı ve çiftçimiz sağlayacaktır” dedi.

Konuk “60 milyon YTL tutarında ki bu yatırım mikro milliyetçilik olarak algılanmasın. İşlenmiş nitelikli gıda ile bölgemize çok büyük katma değer sağlanacak. İstihdam sağlanacak. Kırsaldaki insan, bu katma değerden faydalanacak. Bu bölgenin eğitimli insanları burada çalışacak. Önemli olan tarafı budur. Konya ve ülkemiz kazanacak.

Bu önemli yatırım Anadolu insanının tarım anlayışına farklılık getirecektir. Anadolun’un vizyon sahibi profesyonel kadrolara  ihtiyacı var.. Bu yönetim ve olaya bakış açısı beni gelecek adına fazlasızıyla ümitlendirdi. Bu imza, bölgenin geleceği adına atılmış bir imzadır…

En ücra köyün en küçük çiftçisinden yönetimin en üstündeki şahsiyete kadar kenetlenmiş zincir halkalarını anımsatan kolektif anlayışın, hem bölgemize hem de ülkemize örnek teşkil ederek katkılarda bulunacağına inanıyorum…  

SEYDİBEY bölgemize ve üreticilerimize hayırlar getirsin…

Recep Konuk ve ekibine Seydişehir’den teşekkürler…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.