SELÇUKLU ÇALIŞIYOR-3

SAYIN BAŞBAKANIMIZ, BÜYÜK USTA, UZUN ADAM, 28 mart 2014 günü ses kısıklığı nedeniyle yapamadığı BÜYÜK  KONYA MİTİNGİ'ni ve BÜYÜK KAYSERİ MİTİNGİ'ni geçen hafta gerçekleştirdi.

   Konya ziyaretinde başta Bilim Merkezi olmak üzere 42 eserin açılışı gerçekleştirildi. Bu eserlerden ikisi, Selçuklu Belediyesi'nin yaptırdığı Gevher Hatun Mahalle Konağı ve Muhammed İkbal Parkı.

   Selçuklu Parklarıyla güzel. Sancak Mahallesi'nde 46 bin m2 alana sahip olan Piri Reis Parkı Selçuklu'nun yeşil dokusuna önemli katkı sağlamaktadır.

   Sancak Mahallesi'nde yapımı tamamlanan Sancaktepe Parkı 50 bin m2 büyüklükte. Mahallelerimize yapılan 118 mahalle parkında spor ve oyun alanları güvenilir ve nezih bir ortama kavuşturuldu.

   Çeşitli park va bahçelere 233 modern oyun grubu ve 80 açık hava fitness alanı oluşturuldu.

   73 bin m2 alan ile Konya'nın en modern fidanlığı 2011 yılında hizmete açıldı. Hayat Ormanı'na 197.600 fidan dikildi. Sille Barajı çevresini yeşillendirme ve yenileme projesi bölgeyi gezilip görülecek cazibe merkezi haline getirecektir. 2 milyon m2 de Sille'nin tarihi ile yeşil bütünleşmiş olacak.

   Nisan ayı içerisinde Sayın  Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay bey ve meclis üyeleri ile birlikte Sille'ye yapılan gezide ''Sille Tarihine Vefa'' hizmetlerini yerinde görme, gezme ve öğrenme  fırsatı bulduk.

   Sille'de ki tarihi eserlerin restorasyonu kapsamı içerisine giren, onlarca cami, kilise ve mağara restore edildi.

   Bu proje kapsamı içerisinde, Aya Elenia Müzesi, Çay Cami, Mezaryaka Cami, Kurtuluş Cami, Orta Mahalle Cami, Ak Cami, Şapeli ve Zaman Müzesi Restorasyonu yapıldı. Sille Barajının suyunu Sille Bağlarına taşıyan ve Sille'nin içerisinden geçen kanalın düzenlemesi yapıldı.

   Sille içi ve yakın çevresi sit alanı olarak tescil edildiğinden yapılaşmaya kapalıdır. Eskiye dair mevcut evler Selçuklu Mimarisine uygun olarak resore edilmekte ve dışı taş kaplama ile düzenlenmektedir.

   Selçuklu'da çöp konteynerler yer altına alınarak cadde ve sokaklar rahatlatıldı. Bu kapsamda Selçuklu genelinde 3170 konteyner yer altına yerleştirildi. Eski yer üstü konteynerlerin kötü görüntüsü  ve oluşturduğu çevre kirliliği ortadan kaldırıldı.

  Geçen 5 yılda Ramazan Etkinlikleri, Arapça bilgi ve etkinlik yarışmaları. Selçuklu eserlerini tanıtım proğramları ve SEDEP gibi etkinliklerle kültürel hayata katkı sağlandı.

   Aile Akademisi'nde, kadın; kadın, doğum öncesi ve doğum, evlilik, iletişim, çocuk ve sağlık, çocuk psikolojisi, acil durum, ve boşanma konularında hanımlarımıza eğitim verildi.

   Selçuklu Kent Konseyi, Şehrimizi tanıyalım gezileri, Hıdırellez ve Şivrilik Etkinlikler Mehmet Akif ve Çanakkale Şehitlerini anma proğramları, Üstad Necip Fazıl Konseri, Genç Ufuklar Akademisi eğitim proğramları, Hıdırellez ve Şivrilik Etkinlikleri sosyal  hayata ve kültüre yapılan sosyal belediyecilik  hizmetlerini oluşturmaktadır.

   Selçuklu; kültür yaşamıyla, kültür hizmetleriyle, sporla, sağlıkla, hizmet kalitesiyle, gençlikle, çocuklarılya, medeniyetiyle, sizinle ve belediyeciliğiyle çok güzel.

   ''BUNUN ADI AŞK'' ve ''5 YILDA KAZANAN SELÇUKLU OLDU''

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.