Serpil Yalçınkaya

Serpil Yalçınkaya

Selçuklu Belediyesi - KOP Çocuk Kütüphanesi

 

              Selçuklu Belediyesi tarafından Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı'nın desteğiyle kurulan çocuk kütüphanesi geçtiğimiz aylarda açıldı.

             Selçuklu Belediyesi ulaşabildiği her çocuğu Çocuk Kütüphanesi ile tanıştırmak, okuma kültürünü aşılamak, oyun-masal-şarkı eşliğinde okuma sevgisini aşılamak için yola çıktı.

             Gerçekleştirilmesi planlanan etkinliklerle Konya’nın ve de Türkiye’nin de ilk marka çocuk kütüphanesi olmayı amaçlayan Selçuklu Belediyesi Çocuk Kütüphanesi 4-10 yaş grubu çocuklara okumayı da eğlenceli hale getirmeyi hedeflemekte.

             Böylece daha erken yaşlarda çocuklarda kütüphane kültürünün yerleşmesi sağlanarak, onların zihinsel ve fiziksel gelişimlerine destek olunacak, oyun oynayarak, okuyarak değerlerimizi öğrenmeleri sağlanacak. Zamanı, araç gereçleri ve kitapları etkin kullanma becerileri edinmeleri sağlanacak. Her çocuğun kütüphane kullanma becerilerine sahip kılınması için de gerekli ortamlar oluşturulmuş.

            Çocuklarımızın geleceğini değerlerimize uygun olarak şekillendirmek amacıyla onlara muhteşem bir yaşam alanı oluşturmayı hedeflemiş olan Selçuklu Belediyesi çocukların ihtiyaç duyacakları her türlü materyali de etkinlikleri kapsamında kütüphanesine dâhil etmiş bulunmakta.

Bu arada  dezavantajlı çocuklara da ulaşmayı hedefleyen Selçuklu Belediyesi onları da mutlu edecek olan öykü dinleme, kitap okuma ve etkinliklerin yanı sıra çok sayıda zekâ oyunlarını ve oyuncakları da bünyesinde bulunduruyor.

            Yaratıcı drama, oyun terapisi, kukla gösterileri, oyunlu masal anlatımı, sinevizyon gösterimleri, zekâ oyunları ve zihin geliştirme faaliyetleri ile de kütüphanecilik konusunda bir ilke imza atacak olan Selçuklu Belediyesi Çocuk Kütüphanesi, ritim ve ses çalışmaları faaliyetleri ile resim atölyesi, drama atölyesi, masal atölyesi gibi birçok etkinliğin yapılabilineceği ortamları da oluşturmuş.  Bu sayede çocukların kütüphane içindeki oyun ortamını kullanarak diğer çocuklar ile vakit geçirmelerini de sağlanacak. Böylece çocukların zihinsel ve kültürel gelişimlerinin yanı sıra sosyal gelişimlerini de katkı sağlanacak; kendine güvenmeyi öğrenen çocuklara her türlü kaynağa ulaşabileceğini bildiği konforlu bir ortam sağlanmış olacak.

            Bünyesinde şu an 6000 adet kitap bulunduran Selçuklu Belediyesi Çocuk Kütüphanesi’nde, kütüphaneye gelen çocukların gelişim takipleri yapılacak, aileler çocuk gelişimi ve eğitimi ile ilgili konularda bilgilendirilecek ve çocuklarının yaş-gelişim düzeylerine uygun kitap, oyun ve oyuncak seçmeleri için gerekli rehberlik hizmeti verilecektir.

Ülkemize örnek olacak olan Selçuklu Belediyesi Çocuk Kütüphanesi hem il içi hem de il dışı okullardan misafirlerini ağırlarken kısa zaman sonrasında veli-çocuk etkinlikleri de düzenlemeye başlayacaktır. İlgilenen okuyucularımıza duyurulur…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.