Selçuk Üniversitesi, THE Impact Rankings 2024'te Büyük Bir Başarıya İmza Attı

Selçuk Üniversitesi, THE Impact Rankings 2024'te Büyük Bir Başarıya İmza Attı

Selçuk Üniversitesi, THE Impact Rankings 2024'te dünya genelinde 201-300 bandına yükseldi ve Türkiye'de ilk 5'e girerek önemli bir başarıya imza attı.

Selçuk Üniversitesi, 2024 Times Higher Education (THE) Impact Rankings sonuçlarına göre dünya genelinde 201-300 bandına yükselirken, Türkiye'de ilk 5 üniversite arasına girmeyi başardı. Bu önemli başarı, üniversitenin son yıllardaki istikrarlı yükselişi ve elde ettiği somut sonuçlarla dikkat çekti.

Türkiye’de Lider Konumda

Selçuk Üniversitesi, 2024 sonuçlarına göre Türkiye'de 16 farklı alanda ilk 8'de yer aldı. "Açlığa Son" ve "Amaçlar İçin Ortaklıklar" alanlarında Türkiye'de birinci, "Eşitsizliklerin Azaltılması" alanında ise ikinci sırada yer aldı. Ayrıca, "Nitelikli Eğitim" ve "Sorumlu Tüketim ve Üretim" alanlarında Türkiye'de üçüncü sırada bulunuyor.

Çeşitli Alanlarda Üst Sıralarda

Selçuk Üniversitesi’nin diğer alanlardaki Türkiye dereceleri de şöyle:

  • "Temiz Su ve Sanitasyon", "Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar", "İklim Eylemi" ve "Karasal Yaşam" alanlarında dördüncü
  • "Sağlık ve Kaliteli Yaşam", "Yoksulluğa Son", "İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme", "Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı" ve "Sudaki Yaşam" alanlarında beşinci
  • "Erişilebilir ve Temiz Enerji" alanında altıncı
  • "Barış, Adalet ve Güçlü Kurumlar" alanında sekizinci sırada yer aldı.

Eğitimde Kalitenin Kanıtı

Öğrenci odaklı eğitim anlayışı, güçlü akademik kadrosu ve yenilikçi araştırma projeleriyle öne çıkan Selçuk Üniversitesi, bu başarısıyla sürdürülebilir kalkınma hedeflerine katkı sağlama konusundaki kararlılığını ve eğitimdeki kalitesini bir kez daha kanıtladı. Selçuk Üniversitesi, 2023 verilerinde dünya genelinde 401-600 bandında yer alıyordu. Bu hızlı yükseliş, üniversitenin uluslararası alanda da tanınırlığını artırdı.

Gelecek İçin Hedefler

Selçuk Üniversitesi’nin bu başarısı, gelecekte de sürdürülebilir kalkınma hedeflerine yönelik çalışmalarını daha da ileriye taşıyacağının bir göstergesi. Üniversite, öğrencilere sunduğu kaliteli eğitim ve yenilikçi araştırmalarla global ölçekte de adından söz ettirmeye devam edecek.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.