Selçuk Es Efsanesi Hayatı, Eserleri ve anılar

Konya basın camiasının sevdiği, tanıdığı şahsiyeti ile övündüğü, ilim, irfan sahibi araştırma meziyeti ile liyakati ve kudreti ile tanıdığı mütefekkir gazetesi ve yazar kimlikleri ile şöhretini ispatlamış merhum Selçuk Es ağabeyimizi ebediyete doğru taşıyacak, ben acizaneleri ile iç içe yaşamış uzun yılların oluşturduğu bir birinden enteresan hatıraları ile bu yazımı hazırlamış bulunuyorum.

 

Selçuk Es, Musa Kazım Gürel ve Nazmiye Hanımdan 1911 Konya doğumludur. 29 yaşında iken Konya’nın tanınmış asil bir ailesinin kızı Emine Hanımefendi ile 1931 yılında çok sevdiği Konya’da Konyalı dostlarının iştirak ettiği pilavlı, şaşalı bir düğün ile evlenmiştir.

 

Kayınpederi Konya ve havalisinin çok iyi tanıdığı İslami eğitim görmüş Hz. Mevlana’nın

Aşk ateşi ile kemalata ermiş Sultan Selim Camii Baş imamı Tayyimekan bir sonraki günün haberi ile müşerref kılınan Hacı Şükrü Efendidir.

 

Sırası gelmiş iken o tarihlerde maneviyat içerikli çok önemli gerçek bir anı yumağının anlatmadan geçemeyeceğim.

 

Sultan Selim Cami Baş İmamı Hacı Şükrü Hoca Kapu Camii Baş İmamı Hacı Haydar Efendi, Hacı Veiszade, Hacı Mustafa Hoca, Hadikli Hacı Ahmet Elma Hz. O devrin huzuru ilahiye’ye yakın insanlar arasında olduğu bilinir.

Bu zatların aynı zamanda o devrin Kutb-u Küllisi kim ise onunla irtibatları da vardır.

Çeşitli kerametleri insanüstü meziyetlerin sahipleri idiler. Böylesine bu mübarek insanların yaşadığı ve yaşadığı mucizevi bir olay var. Hafıza-i Beşer beni İnşallah yanıltmıyorsa. Benim de edebiyat öğretmenim olan Muhlis Koner Hoca Konya Belediye Başkanıdır. Konya Belediyesi para sıkıntısı çekmektedir. Kaynak para aranmaktadır. Çare olarak Üçler Mezarlığını bozup parselleyip satmak gündemde.

O devrin zenginlerinden Hacı Şükrü Doruk isimli hayır sahibi insan aynı zamanda Hacı hocaların yakın arkadaşıdır. Bu satış haberini alır almaz, hocalarında muafakatını alarak Konya Belediyesine gider. Mezarlığı ebediyen mezarlık olarak kalmak şartıyla satın almak isteğinde bulunur. İstek olumlu kabul edilir. Nakıpoğlu Vakfı devreye girer Belediye encümeninden geçen bedel belirlenir. Arpanın kilosunun 2 kuruş olduğu zamanda.

Devam edecek..

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.