Sayın Valim…

Konya'da Sokağa Çıkma Yasağı konusunda, ilçeler ayrıca değerlendirmeye alınmalıdır.

Dünyayı sarsan salgın nedeni ile ülkemizin büyükşehirlerinde son iki ayda altıncı kez sokağa çıkma yasağı uygulandı.

Muhtemelen bayramda ve bayram sonrasında bu yasak devam edecek gibi gözüküyor.

16-17-18-19 Mayıs günleri 24 ilde sokağa çıkma yasağı uygulama kararından sonra bu 24 ilin dörtte birinde, valilerin aldığı karar ile sokağa çıkma yasağı uygulanmayacağı açıklandı.

Açıklamalardan anladığım kadarı ile vakıa sayısının sokağa çıkma yasağı kararlarını etkilediği görülüyor.

Tabiî ki Konya’mız içinde sokağa çıkma yasağı kararı, eldeki verilere göre verildi. Pandemi kurulunca il geneli değerlendirilmesi yapılarak son haftadaki vaka sayısı ve riske göre bu kararın verildiği anlaşılıyor.

Seydişehir ve Konya'nın birçok ilçesinden aldığımız bilgi ve resmî veriler vaka sayısının sıfır olduğunu gösteriyor.

24 İlden dört biri, sokağa çıkma yasağını uygulama noktasında kendi kararlarını almaları, sokağa çıkma yasağında uygulanabilecek yeni bir ölçü olarak görülüyor.

Uzmanlarca ilerleyen zamanlarda sokağa çıkma yasağı kararının; il il, ilçe ilçe, bölge bölge, lokal bazda değerlendirilme yapılarak verileceği konuşuluyor.

Ben acizane olarak diyorum ki sokağa çıkma yasağı il bazından ilçe bazına indirilmeli ve bu konu mutlaka değerlendirilmeye alınmalıdır.

Mesela Konya'da vakıa olmayan ilçeler, sokağa çıkma yasağından muaf olmalıdır.

Bunun uygulama şekli yetkili kurullarca değerlendirilmeli ve mevcut şartlarda olması sakıncalı olabilir ama ilçeler arası geçişlerin kapatılması, giriş çıkışların yasaklanması gibi önlemler ile bu karar eş zamanlı olarak alınabilir ve uygulanabilir diye düşünüyorum.

....

Virüs bitene kadar hayatımızın bir parçası olmaya devam etmesi gerektiği konusunun zihnimize yerleşmesi için her gün ısrarla bizden "Sosyal mesafe", "maske" ve "temas" konusuna uymamız ısrarla söyleniyor

Sayın Sağlık bakanımızın her akşam Türkiye geneli vaka sayısını açıklarken de ısrarla bizden talep ettiği konu Sosyal Mesafe - Maske - Temas konusu.

Buna rağmen çarşı pazarda bu üç kuralın bazı insanlar tarafından üzülerek ifade etmek gerekirse hiçe sayıldığı görülüyor.

Topyekün sorumlu davrandığımız zaman bu virüsü karşı başarılı olacağımız açık ve net olduğu halde neden bizden ısrarla istenen Sosyal Mesafe - Maske - Temas konusunda umursamaz davranıyoruz?

Bu da gösteriyor ki biz böyle hayati bir olayı kendi isteğimizle uygulama bilincine henüz erişememişiz.

Yapacak tek şey kalıyor bazı illerde olduğu gibi Konya'da da sokağa çıkarken maske takma zorunlu hale getirilmelidir.

Sosyal mesafe konusunda daha etkili uygulamalar gündeme gelmelidir, diye bir vatandaş olarak âcizane fikrimi beyan ediyorum.

Sağlıklı günler diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum