Serpil Yalçınkaya

Serpil Yalçınkaya

Rodrigo'yla Tango

 

“ Bu şehrin sesi yok. İnsanların ve arabaların birbirine karışmış uğultusundan başkasını ise her kulak duymaz. Akşamları öyle  bir saat gelir ki, arı kovanına sokulan bir çomağın ardından yaşananlardır, caddelerin ve sokakların hâli…”

……..………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Yukarıdaki cümleler Neslihan Karalioğlu Alpagut’un Rodrigo’yla Tango adlı eserindeki ‘Kısmet’ hikâyesinden. On dokuz ayrı hikâyeden oluşan eser her birinde farklı yerlere alıp götürüyor insanı.  Toplumumuzun, coğrafyamızın, bizim insanımızın öyküsü her biri.

                İlk olarak kapak tasarımıyla oldukça ilgimi çekmiş olan eser;  insanın yüreğinde ve dimağında buruk bir tat bırakıyor, etkiliyor. Yazar şiirimsi, akıcı bir dil kullanmış. Yüzeysellikten uzak, gayet yalın bir anlatım tarzı.  Kolayca akıp gidiyor sayfalar; ama aklınız takılı kalıyor çoğu noktada. Yaşanmışlıklar üzerine sizi düşünmeye, irdelemeye sürüklüyor. Neslihan Karalioğlu Alpagut bunu o kadar profesyonelce gerçekleştirmiş ki İçinize işleyen, dokunaklı anlatımı ile yeri geliyor ağzınızın içi kuruyor, boğazınız düğümleniyor…

           …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

“Kimden geldiğinden öte gelenin mektup olması, posta kutusunun bu günkü şakası mıydı? Sanki geçmiş, zaman tünelinden süzülen bir ışık gibi elimdeki küçük beyaz zarfa dönüştü ve annemin pencere önü dalışlarını hatırlattı…”

………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Kitabın adı Rodrigo’yla Tango olunca ‘Rodrigo kimdir?’ diye araştırmaya başlıyorum. Yazımı okuyanlardan hemen şimdi Rodrigo Gitar Konçertosu’ nu açıp dinlemelerini de rica ediyorum. Hemen fark edeceksiniz ki bizim çok yakından tanıdığımız bir eser bu. Benim “ Aaaa bu muymuş” şeklinde verdiğim tepkiyi sizler de vereceksiniz eminim. Her daim dinlediğimiz sanki.  İyi ki bu kitabı okumuşum diyorum kendi kendime. Ne çok şey kazandırdı bana.

 

Yeni bilgiler edinmeme ve böylesine nitelikli bir eseri kaleme almasından dolayı Neslihan Karalioğlu Alpagut’a teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum efendim.

 

Kitap ve Yazar Hakkında Bilgiler

Kitap Hakkında

 

Yayın Tarihi: 2019

Yayınevi: Morena Yayınevi

Baskı sayısı: 1. Baskı

Sayfa Sayısı: 152

Temin Adresi: İhsaniye Mahallesi,Derviş Hilmi Sk.,Taşkazan Apt. No:9/B1 Selçuklu/Konya

Tel: 0332 3501271 ( morenayayinevi@gmail.com)

 

image001-077.jpg

 

 

Yazar Hakkında

 

Neslihan Karalioğlu Alpagut

 

06 Ekim 1967 İstanbul doğumluyum. Kitapların çok olduğu, okumanın günah sayılmadığı bir evde büyüdüm. Okurken, yazmaya başladım. Önce birçokları gibi günceyle yola çıktım. Yaşımı aşan yazarları okurken, onlar gibi olma hayalim yeşerdi ve öyküler yazmaya başladım...

Evliyim ve bir kızım var.

Çeşitli dergilerde çıkan bu yazılarımın dışında, öykülerimin hemen çoğu da basılı dergilerde yayımlandı. Bu dergiler Galapera Fanzin, Edebiyatist, Papirüs, Edebiyat Nöbeti, Oggito.com, Roman Kahramanları, Kirpi Edebiyat Dergisi, Lacivert Öykü, Mahur Beste…

image002-080.jpg

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.