Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

REŞİT HOCA TAŞ GİBİ TAKIM YAPMIŞ

17 yıldır spor gazeteciliği yapıyorum. Türk futbolunda bir çok gelişme oldu. Dünya kupası, Avrupa kupası başarıları, kulüplerin başarıları, futbol kalitesinin artması gibi bir çok iyiliğe şahit olduk. Türkiye'ye çağ atlatan Ak Parti hükümeti binlerce tesis yaptı, onlarca yeni stadyum inşa etti. Stadyumlardaki tel örgüler kalktı. Tüm bunlar olurken holiganizme bir türlü çare bulunamadı. Çünkü köhnemiş bir anlayış kitlesel olayların önüne bir türlü geçmek istemiyor. Ne kulüpler, ne federasyon ne de devlet. İş hep camialara gelip tıkanıyor. Kimse kitleyi karşısına almak istemiyor. Ya da güçlü kitleden yana oluyor. 
 
Bunun  son örneği Konyaspor oldu. Güçlü kitlenin (Beşiktaş'ın) baskısı karşı tarafın ezilmesiyle sonuçlandı. Köhnemiş düzen yüzbinlerde insanı cezalandırdı. 
 
Gençlerbirliği maçındaki sessizlikten ve buna sebep olanlardan (sahaya bıçak atan ve saldıranları ayırmıyorum), köhne düzenden bir kez daha nefret ettim. 
 
Maç yazacak şevk mi olur seyircisiz karşılaşmada? Ama görevimiz size bildiklerimizi aktarmak. 
 
Konyaspor ilk hafta yenildiği için hayli hırslıydı. Taraftar dezavantajını yok etmek için daha fazla efor sarf ettiler. Zaten hızlı hücum oynayan takım daha da arzuluydu. Mehdi'yi her geçen hafta daha çok beğeniyorum. Hem savunmaya hem hücuma inanılmaz katkısı var. Bu kez  yanında Ali Çamdalı oynadı. Aynı özellikteler, iyi bir ikili oldular ama oyunu uzun süre kanatlara açamadılar. Merkezden yapılan hücumlarda çok az pozisyon buldular. Musa Araz, gol bölgesindeki hareketli oyunu sayesinde bir gol buldu ve Konyaspor psikolojik üstünlüğü ele geçirdi. Sonra yaklaşık 20 dakika oyun tıkandı. Tam "oyunu kanatlara açmalılar" diye kendi kendime söylenirken Mehdi sol kanada çok iyi bir pas atıp Skubiç'in golünün mimarı oldu. 
 
İkinci yarı Konyaspor üretken hücum hattıyla Gençlerbirliği savunmasını tepetaklak etti. Musa Araz'ın ikinci golünde de Miloşeviç'in asistindeki yeteneğindeki hayran kaldım. 
 
Geçen hafta "Konyaspor taş gibi takım olacak" demiştim. Korkum Traore ve seyirci yoksunluğuydu ama korkuya hiç gerek olmadığını hepimiz gördük. Seyircisiz maçta 3-0'lık net galibiyet gerçekten umut verici. Reşit Hoca yine taş gibi takım yapmış. İnşallah bu futbol tüm sezona yayılır. 

Önceki ve Sonraki Yazılar