Rektör Özçelik, öğrencilerden gelen soruları yanıtladı

Rektör Özçelik, öğrencilerden gelen soruları yanıtladı

Konya Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Babür Özçelik, öğrencilerin sosyal medya üzerinden gönderdikleri en merak edilen soruları yanıtladı.

 

Konya Teknik Üniversitesi Mühendislikte Gelişim Topluluğu (MÜGET) tarafından sosyal medya üzerinden başlatılan ‘Rektörümüz Sorularınızı Yanıtlıyor’ başlığı altına öğrencilerden gelen soruları MÜGET üyeleri İlayda Beşlioğlu, Emine Firuzan Çiçek,  Mustafa Karabulut ve Fatma Akpınar’ın sunumuyla içtenlikle cevaplayan Rektör Prof. Dr. Babür Özçelik,  öğrenci bilgi sisteminden, mezuniyetlere, üniversitedeki öğrenim sisteminden üniversite- sanayi işbirliğine dair pek çok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

ÖZÇELİK: KTÜN OLARAK GELİŞİMİN ÜSSÜ OLMAYI HEDEFLİYORUZ

Rektör Prof. Dr. Babür Özçelik, Konya’nın yıllardır beklediği teknik üniversite hayalinin Konya Teknik Üniversitesinin kurulmasıyla birlikte gerçekleştiğini ifade ederek, böyle bir beklenti karşılığında kurulan üniversitenin rektörü olmaktan memnuniyet duyduğunu dile getirdi. Özçelik, “KTÜN bugün 17 bin 500 öğrencisi, 400 akademik, 150 idari personeli olan yeni ancak oldukça deneyimli bir üniversitedir. Konya Teknik Üniversitesi olarak gelişimin öncüsü olmayı hedefliyoruz. Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü olarak önce Türkiye’nin daha sonra da dünyanın en iyi teknik üniversiteleri sıralamasında üst sıralarda yer almayı hedefliyoruz. Üniversitemizde bu yolda önemli adımlar atıldığını ifade etmeliyim. Bugün öğrenci topluluklarımızın önemli işlere imza attığını söyleyebiliriz. KTÜN Uzay Teknolojileri Topluluğu’na bağlı KTÜN Roket Takımı, TEKNOFEST İstanbul Roket Yarışması'nda Yüksek ve Alçak İrtifa Kategorilerinde Türkiye birincisi olmuş ve TÜBİTAK Uluslararası İHA yarışması Dört Kanatlı kategorisinde Konya Teknik Üniversitesi S-Quad Takımı ile S-Air Takımı önemli başarılar elde etmiştir. Bu başarılar beni ziyadesiyle mutlu etmiştir. İnanıyorum ki Konya Teknik Üniversitesi önümüzdeki yıllarda bu gibi başarılarını arttırarak adından söz ettirecektir.” diye konuştu.

rektor-ozcelik,-ogrencilerden--(2).jpeg

“KONYA’DA SANAYİ ALANINDA ÖNEMLİ GELİŞMELER YAŞANIYOR”

KTÜN’ün, Konya’da stratejik kuruluşların faaliyete geçmesiyle birlikte Türkiye’deki teknik üniversiteler arasında ilk sıralarda olacağını ifade eden Özçelik, “Konya’da sanayi alanında önemli gelişmeler yaşanıyor. Bu kapsamda, ASELSAN’ın şehre kuracağı tesis, Konya için bir lokomotif olacak. Roketsan, ASELSAN, Havelsan gibi önemli firmalarla iş birlikleri yaparak öğrencilere uygulama alanı oluşturmayı planlıyoruz. Bu kapsamda TAI - TEI gibi kuruluşlarla da iş birliğimizi güçlendirmek istiyoruz. Yüksek teknoloji anlamında çalışmalar gerçekleştirmek istiyoruz. Hedeflerimize ulaşmak için Konya’daki önemli sanayi firmalarına ziyaret gerçekleştirdik ve bu ziyaretlerimize devam edeceğiz.” dedi.