Reklam deyip geçmeyelim

       On dokuzuncu Yüzyılın ilk yarısından sonra ticari hayatımızda hatta günlük çeşitli işlerimizde önemini artıran REKLAMASYON hareketleri Ticari otorite ile at başı gitmektedir.  Ancak bu gün bu yazımda Reklamı ticari yönden değil SOSYAL İÇERİKLİ şekli ile bir nebze bahsedeceğim. Malumunuz olduğu üzere Kurban bayramları telaş ile gelir ve telaş ile geçer.  Bu telaşın arasında kaçan hayvanların,  yakalanması sırasında onlara yapılan eziyetler, bu günkü gündemimizdir. Diyanet çok şükür elinden geldiği kadar vatandaşlarımızı bilgilendirmektedir. Bu arada tesadüflere bağlı olarak şahsi teşebbüslerden haberdar olmuş bulunuyorum.  Şöyle ki.

       ***                                                                                                                    

       Üç kafadar arkadaş yıllardan beri her gün Mevlana Türbesinin yakınındaki ASMALI MESCİT karşısındaki Çay hanede iş bitimi buluşup yorgunluk çaylarını içmekte ve günü birlik konuşmalarını yapmaktadırlar ve sonra dağılıp evlerine giderler.  Bu kafadarlar birkaç gün evvel yaptıkları oturumda aralarında aldıkları bir karar gereğince KURBANLIK HAYVANLARIN kesim işlerinde başlarına gelmiş ve gelecek eziyetleri, sosyal hatta Dinsel kusurları esprili bir ifade ile kaleme alıp bu metni elilanı şeklinde bir matbaada bastırıp güçlerinin yettiği kadar Apartmanların posta kutularına bırakmak suretiyle dağıtım yapmışlar.  Bu arada ikamet ettiğim Apartmanın posta kutusuna da bırakmışlar. Haberdar oldum okudum, AFİŞ Kurbanlıklarla ilgili bir temenni niteliğinde olduğu için aktarıyorum.

                                               KURBAN BİR İMTİHANDIR

                      KURBANDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

                      KURBANDA NELERİ YAPMAMALIYIZ?

       Konyalı hemşerilerim kurbanlarınızın kabul olmamasını istiyorsanız kurbanınızı döverek ve hırpalayarak alın. Aç ve susuz bırakın. Hatta hiç sevgi ve merhamet göstermeyin. Kesmeden önce su vermeyin, hatta kör bıçakla kesin. Yeterli bilgisi olmayan kasaba kestirin. Canı çıkmadan derisini yüzdürün. Namaz ve niyeti de aklınıza getirmeyin. ALLAH (CC) böyle bir kurbanı kabul etmez.  Âmin.

                                               KURBANDA NELER YAPMALIYIZ

       ALLAH (CC ) Kabul edeceği kurban BİSMİLLAH. Diyerek başlanmalı. Kurbanınızı aldığınız yerden sevgi ve muhabbetle keseceğiniz mahalle getirin.

                                               KURBANI SAKİNLEŞTİRİN VE SU VERİN

       Kesinlikle kurbanınızı ve kanlarını başka kesilecek kurbanlara göstermeyin. Kurbanınızın gözünü ve ayaklarını sağlamca bağlayın.  Bıçağınız keskin ve kasabınız tecrübeli ve merhametli olsun. Kurbanınızın canı iyice çıkmadan  yüzme işlemini kesinlikle yapmayın..ALLAHIN (CC)  RAZI OLDUĞU ,MAKBUL KURBANLARDAN OLSUN.

                                              KURBAN BAYRAMINIZ MUBAREK OLSUN.

                                   --------------------------------------------------------------------------                    

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.