Prof. Dr. Ali Akpınar

Prof. Dr. Ali Akpınar

Ramazan okuluna hoş geldiniz!

Hep Ramazan’a hoş geldin, deriz. Hâlbuki Ramazan kendisi bir ev sahibidir,  o saliklerine takva diploması veren köklü bir okuldur. Asırlardır nice insan o okulda yetişmiş ve icazet almıştır. Onun için diyoruz ki Ramazan okuluna hoş geldiniz!

Elbette bir okuldan istifade edebilmek için okulun önünden geçmek yahut içerisine girmek yeterli değildir. Önemli olan o okulun daimi talebesi olmaktır. Ona kayıt yaptırmak gerekir önce. Sonra imsak saatinde o okulun derslerine başlama, iftar vaktine kadar derslerinden istifade etmek gerekir. Elbette iftar-sahur arasında da teravih, gece namazı, sahur yapmak gibi ev ödevlerini de yerine getirmek gerekir. Ramazan okuluna kayıt yaptıran Müslümanlar, alıcılarını açarlar ve Ramazan’ın zenginliklerinden kaplarını doldururlar.

Ramazan okuluna hoş gelebilmek için gönülden ona inanmak gerekir. Peygamberimizin buyurduğu gibi: Kim inanarak ve sevabını yalnızca Yüce Allah’tan umarak Ramazan orucunu tutarsa, onun geçmiş günahları bağışlanır. Demek ki inanarak ve sevabını yalnızca Allah’tan bekleyerek yapmak şart.

Ramazan ayı, temizlenme ve günahlardan arınma fırsatıdır. Bir insan hamama temizlenmek için gider. Ancak hamama girip çıkan bir kimse arınmış, temizlenmiş olmaz. Önemli olan kirlerden arınmak için bir güzel yıkanmaktır. Ramazan da öyledir. Müslüman Ramazan’a girmeden önce ve Ramazan’dan sonra farklı olmalıdır. Günahlarından kurtulmuş, yeni meziyetler kazanmış olarak Ramazan’ı idrak etmelidir.

Tüm dünya insanına Ramazan gelir, ancak Ramazan’dan istifade edenler ona inanan, onu oruçlu geçiren, teravihi, mukabelesi, infakı sadakası ile Ramazan güzelliklerinden nasiplenen müminler Ramazan’dan istifade ederler.

Ramazan orucunu tutan müminler de aynı derecede Ramazan’dan istifade etmiş olmazlar. Onlar kendilerini ne kadar Ramazan’a ve Ramazan güzelliklerine verirlerse, o ölçüde ondan istifade ederler. O halde azami derecede Ramazan’dan istifade edebilmek için gayret etmeliyiz.

Tuttuğumuz oruçlardan azamî derecede sevap alabilmek için, kıldığımız teravihlerden azamî derecede sevap kazanabilmek için, okuduğumuz Kur’ân’lardan azamî derecede nasiplenebilmek için çalışmalıyız. Unutmayalım ki Ramazan tüm insanlara gelir, ondan ancak Ona inanan ve o inançla onu değerlendirenler faydalanırlar. Müslümanların hepsi de ondan aynı derecede nasiplenmezler. O halde yarışanlar bunun için yarışsınlar! Koşturanlar bunun için koştursunlar! Elbette Ramazan ayının bereketi herkese yetecek kadar bol ve zengindir.

Öyleyse Ramazan Okuluna hoş geldiniz! Mübarek olsun! Bağışlanmamıza, ümmet bilincine ermemize vesile olsun!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.