Salih Sedat Ersöz

Salih Sedat Ersöz

Ramazan Ay’ının faziletleri saymakla bitmez (2)

Sevgili Peygamberimizin müjdesine nail olabileceğimiz bir ayın içinde bulunuyoruz. Efendimizin müjdesini yeniden hatırlamakta fayda var:

"Kim, faziletine inanarak ve karşılığını Allah'tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır." Bu müjdeye nail olmanın en önemli yolu içerisinde bulunmuş olduğumuz ayın faziletini kavramak ve ona göre davranmak olacaktır.

Ramazan ayı; Oruç ibadeti ile bedenimizin sıhhate kavuşacağı, Zekat ve sadakalarla malımızın temizleneceği, şeytanların zincire vurulduğu, nefsimizin açlıkla terbiye olmasıyla huzura erdiğimiz, yardımlaşmanın zirveye ulaştığı, maddi ve manevi hayatımızda birçok güzelliklerin yaşandığı huzur ve güven ayıdır.

Ramazan ayı; Oruçlarımızla, beş vakit namaz ve teravihlerimizle, okuyacağımız Kur’an ile manevi yönden birçok feyiz ve bereketler elde edeceğimiz bir aydır.

Ramazan ayının çok kıymetli olması Yaratanımızın kendisine kıymet vermesiyledir. Bu ayda İnsanlığa son ilahi kitap indirilmeye başlanmıştır. Karanlıklar içerisinde kalan ve cehalet dönemini yaşayan insanoğlu Kur’an’ın inmesiyle altın çağını yaşamaya başlamış, ancak Allah’a kul olmanın şeref ve bahtiyarlığına ermiştir.

Efendimiz bir Hadis-i Şerifinde ; “Ramazan ayının faziletini bilselerdi, ümmetim bütün senenin Ramazan olmasını temenni ederdi” buyurmuştur.

Bir başka Hadis-i Şerifte ise şöyle buyurulmuştur: “Ramazanda Allah’ı zikreden bağışlanır ve Allahtan isteyenin isteği geri çevrilmez.”

Kur’an Ramazan ayına, on bir aydan daha fazla değer vermiştir ve bu ayı, on bir ayın sultanı yapmıştır. Yine Kur’an, Ramazan’ın içinde bulunan bir geceyi (Kadir Gecesi) bin aydan daha hayırlı kılmıştır.

Bu aya böylesine değer veren, şeref ve izzet katan Kur’an-ı Kerim, bu ayı Allah ve Rasulü’nün isteği doğrultusunda yaşayan insana da değer verir, o insana da şeref ve izzet katar.

Fazilet ayı olan mübarek Ramazan, kendisine değer vereni de faziletli ve mübarek kılar.

Bir kutsi Hadis’te Efendimiz şöyle buyurmuştur: “Aziz ve Celil olan Allah "İnsanın oruç dışında her ameli kendisi içindir. Oruç benim içindir, mükâfatını da ben vereceğim buyurmuştur.”

Ramazan Ayı ;  Rahmet, mağfiret, bereket, sabır, şükür, ihsan, cömertlik, yardımlaşma, birlik ve beraberlik ayıdır.  Ramazan ayına değer veren kimse, kendine değer vermiş, kendini yükseltmiş olur.

Ramazan ayı, aylar arasında vücuttaki “kalp” gibidir.
Ramazan ayı, insanlar arasında “peygamberler” gibidir.
Ramazan ayı, beldeler arasında “Harem-i Şerif” gibidir.
Ramazan ayı, oruç tutanlara “şefaatçi” ve onların cehennemden kurtulup, cennete girmesine sebep olan mübarek bir aydır.

Ramazan ayının faziletlerini sayfalar dolusu yazmakla bitiremeyiz. Şimdilik bu kadarla iktifa edelim.

Mübarek Ramazan bizi de mübarek kılsın, oruçlarımız makbul, namazlarımız miracımız olsun efendim.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar