Posbıyıklı Dangalak

Bugün aklımda Ereğli için yazacak birkaç konu vardı. Tam bunları yazmak için bilgisayarın başına oturmuştum. Fakat birden aklıma bir hikâye geldi. Hikâyeyi yıllar önce bana anlatan sevgili dostum siyasetin okulunu hep iyi dereceyle geçmişti. İyi bir sonla da siyasetten ayrıldı.

Bu hikâyeyi hep yazmak gelir aklıma ama bir türlü yazamamıştım.

Yazalım bakalım belki de hikâye ışık tutar dünümüze, günümüze, yarınımıza…

Siz hiç, La Fonteine Masalları’nı okudunuz mu? Hani, değişik insan tiplerini temsil eden hayvanların kendi âleminde yaşadıklarını anlatan masalları, Bu günlerde, ben bu masalları okuyorum da!

Tavşan’a, Kral çok konuşup her işe karıştığı için ormanın kuytu bir yerinde devamlı yan gelip yatacağı bir verir. “Hayrola yahu, ne yapıyorsun?” diyenleri de hiç umursamıyormuş. Çok zorda kalırsa;
“Ne yapayım, akşama doğru soframı kuruyor, içkimi içiyor, sonra gidip şu karşı tepedeki Ormanlar Kralı Aslan’ın tadına bakıyorum!” diyormuş.

Zaman içinde bu laf Aslan’ın kulağına gitmiş. Hemen, ormanın kuytu bir yerinde yaşamını sürdüren tavşanı bulmuş.
- Ne yapıyorsun sen?
- Hiç, ne yapayım. Akşama kadar oturuyorum.
- Sonra?
- Soframı kuruyorum, içkimi içiyorum.
Aslan’ın sesi gittikçe yükseliyormuş!
- Eeee sonra, daha sonra ne yapıyorsun?
Posbıyıklı Dangalak Tavşan başına gelecekleri anlamış;
- Hiç, ne yapayım. Kafayı bulunca da saçmalıyorum.

 Dokunmayın Posbıyıklı Tavşan’lara, atıp tutsunlar. Az kaldı, zamanı gelince akılları başlarına gelir. Anladın sen onu…

BİR VİZE KUYRUĞUMUZ EKSİKTİ…

“Konya Adana yolundaki yüzlerce araba duruyor, haberin var mı?” diye telefon aldım. “Ne hayır, kaza mı var?” şeklindeki soruma gelen cevaba ben de şaşırdım. Sabah 3’te evlerinden çıkan insanlar Karayolları binasının önünde vize kuyruğuna giriyorlarmış. Edindiğim bilgiye göre bu işi yapacak memur Karaman’dan saat 09.00 veya 09.30 gibi gelip görevine başlıyormuş. 2007 yılında 54 ölümlü kazanın yaşandığı bu üzerinde bir de bu eksikti. Yüzlerce araba kuyruğu.

Bunun çözümünü kim üretecekse Allah vermesin ölümlü bir kaza olmadan çözüm bulunsun. Haftada bir kez vize için yetersizse ikiye çıkarılsın, hatta üçe çıkarılsın. Ereğli köy değil kasaba değil. 150 bin nüfusa yaklaşmış koskoca il adayı bir ilçe.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.