Memleketi Kurtaran Adam

Memleketi Kurtaran Adam

Piyangocu ittiniz bizi de!

Benim kışlık palto bir hayli eskimişti.  Kaç senedir de iki yakamızı bir araya getirip yenisini alamamıştık. Geçen akşam kalktım, yeni bir palto almak için şöyle eve yakın da olunca Kule’ye vardım. Amanınnn… Fiyatları görünce gözüm yerinden çıktı. Ben çarşı pazara çıkmayalı bu meretler ne pahalanmış diye düşünecektim ki bu doğru değildi. Çünkü geldiğim yer üründen ziyade marka olan ismini pazarlıyordu…

Fiyatlar, 499, 399, 375 YTL. Daha aşşasını pek göremedik. Üşenmedim, tek tek gezdim mağazaları. Acaba hangisinde kaça diye. Gavurca bir adı vardı şimdi yazıp reklam etmeyeyim oraya girdim, güzel süslü kızlar buyur ittiler. Neyse bakındım şöyle güzel bir palto beğendim. “Gızım bu kaça?” dedim, kız başladı anlatmaya, şu karta böyle peşine şöyle indirim kaldırım filan fişmekan. Diğerlerine göre bayağı ucuz bir palto beğenmişim. Yanımdaki ehbap “ben de o didiği garttan var, çekivirelim olma mı?” dedi. Vörd mü ne. 10 parça da ödeyecemissik!

Neyse uzatmayayım. Tam çıkacağız, oğlanın biri “emmi şu fişi şoraya götür kupon al” dedi. Denilen yere vardık, iyi bi kuyruk olmuş. Evvelden maça girerdik böyle uzun kuyruklar oluşturarak. Hatta önümdeki sıranın yavaş yürüdüğünü görünce 12-13 yaşlarındaki oğlunu sıraya koydu çekti gitti biri. Neden sonra geldi benim önümsıra işini halletti. Bir kızcağız koymuşlar tek başına, gelenin fişine faturasına bakıp kupon dağıtıyor. İyi bi araba vereceklerimiş.

Dostlarım orada rahat 20 dakka sıra bekledim, kız elime dört tane kupon verdi, çekildim kenara iyi bi okudum. Milli Piyango’nun izniyle bilmem ne, filan tarihte noter kura çekecekmiş bişşiler kazanacakmışız. Arabanın da hası var haaa…
Ülen dedim yanımdakine valla hayatta hiç piyango almadıydım, ama bak 20 dakka beklettiler elimize onun gibi bişşi verdiler. Sonunda bizi de piyangocu ittiler dedim. Çıkarsa nörecen diye ısrar etti. Bu yaştan sonra gelen parayla ne yapılırsa dedim.

Visa Kart

Bir İngiliz bankası var, hani şu yerel banka olduğunu iddia eden. Onlar ‘sözde’ Ermeni soykırımı konferansının sponsorluğunu yapmışlar. Bir grup doktor da protesto etmek için o bankanın kartlarını iptal ettirmiş.
Bankanın müdürü kalkmış bunlara etmeyin falan demiş. Geri adım atılmayınca bin türlü özür dilenmiş. Demek ki protesto işe yaramış.
Cebinizdeki kredi kartları hangi bankaya ait iyi seçin dostlarım. Sizin sırtınızdan para kazanıp ülkenizi bölmeye çalışanlara pirim vermeyin. Tamam kart kolaylık, bizim de işimize yarıyor bazen, ama… Banka önemli!

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.