Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

PALDIR, KÜLDÜR, SALDIR!

Uğur Tütüneker, Sivas maçında olduğu gibi yine maça atak başlamayı tercih etti. “Önce gol at, sonra koru, rakibi paniklet ve kontra ile işi bitir” şeklinde özetlenebilecek etkili ama riskli bir taktik kullandı. Henüz nasıl oynadığı çözülemeyen Yeşil Beyazlılar karşısında, açıkçası, ev sahibi takım ilk on dakika şaşkındı. Fakat yüksek toplardaki zaafı apaçık ortada olan Kokaloviç ile diğer savunmacıların Görkem’e rahatça kafa vurdurması taktiği çöpe gönderdi. Torku Konyaspor, 1-0 geriye düşünce orta sahada hala topu kapıp dağıtamama sorununun devam ettiği anlaşıldı. Mehmet Güven’in de takımı blok halinde öne çıkaracak bir orta saha oyuncusu olmadığı en azından bu maç için görüldü. Ancak Thomas Borek’in berbat futbolunu söylemeden geçmeyelim. Zaten Fenerbahçe maçında attığı golle herkesi sadece kandırmıştı. Fakat asıl sorun Tütüneker’in takımı kontrol edememesi nedeniyle yaşandı. Panik yapıp sürekli saldıran takım kendi kullanması gereken kontra silahıyla bir gol daha yedi. Defansın sağı dışında nerede olursa sorun yaratan Ali Turan, yine golde baş sorumluydu.

İkinci yarı yine kontrolsüz bir şekilde saldıran ve orta sahayı hızlı geçmeye çalışan Torku Konyaspor, sürekli arkasında açıklar verdi. Elazığ’ın farkı açmasını Kaleci İtandje önledi. Beklediğim gibi gücünü çabuk harcayan Yeşil Beyazlılar 70. dakikadan sonra yürümeye başladı. Bu arada mahalle maçına dönen oyunda Konyaspor adına kaçan net pozisyonlar da vardı. Ancak kimse Borek’in, N’Douassel’in ve Gekas’ın kaçırdığı pozisyonlar için (son dakikada Erdal’ın direkten dönen topu ve Gekas’ın şutu hariç) şanssızlık dememeli. Beraberliği çok rahat getirebilecek o pozisyonların kaçmasındaki birinci neden oyuncuların gücünün bitmesi ikincisi ise Uğur Tütüneker’in iki haftalık süreyi iyi değerlendirmemiş olmasıdır. Oyuncular topu alır almaz boştaki adamı görmek yerine kaleci Zülküf’ün kucağına nişan almayı tercih etti. Hâlbuki maçın başından itibaren dengeli bir oyun Erdal, Gekas ve Ömer Ali gibi kontraya yatkın oyuncularla çok daha farklı bir sonuç ortaya çıkabilirdi.

Konyaspor sakinleşmeli, sakinleştirilmeli. Paldır, küldür, saldır… Nereye kadar? Gençlerbirliği maçı çok kritik. Takımın ve takımın oyununu belirleyenlerin geleceği için de çok kritik.

Önceki ve Sonraki Yazılar