Osmanlı'da Türk olmak ayıptı

 

Yazımın başlığını görenler beklide bu yazımı okumayacaklar.

Çünkü yıllarca Osmanlıya hakaret ettiler, Osmanlıya hakaret etmekle Türkiye Cumhuriyetini koruyacaklarını zannettiler Ancak olmadı. Şimdide Osmanlıyı bu toplumun gözünden düşürmek için yıllar öncesinin bu sözünü kullanıyorlar.

Ne diyorlar? Osmanlı'da Türk olmak ayıptı

Yıllar önce 1983 yılında, birinci Özal hükümetinin Milli Eğitim Bakanı Vehbi Dinçerler okullara bir yazı göndermişti “Osmanlıya hakaret edilmeyecek olaylar olduğu gibi anlatılacak” bu genelgeyle Osmanlı tarihi dersini anlatanlar rahatlamış okullarda gerçek Osmanlı anlatılmaya başlanmıştı..

 

Bugünlerde sanki 1983 yılının acısını çıkartmak Osmanlıyı toplumun gözünden düşürmek için saçma bir konuyu yine gündeme taşıdılar “Osmanlıda Türk olmak Ayıptı”  Bunu söyleyen ben değilim. Bunu söyleyen CHP genel başkanı.

Peki Bayram değil seyran değil yıllar öncesi gündemi meşgul eden bu sözler tekrar tekrar neden gündeme getiriliyor. O gün tarih ders kitaplarında yazanları aynen almak istiyorum "Osmanlı Devleti'nde Türk olmak ayıptı. O dönem ümmet toplumu vardı"  Bugünde aynı konu, aynı siyasi partinin bugünkü genel başkanı tarafından hep kaşınıyor.

 

Biz tarihçiler tarihi anlatırken belgesi olmayan konulara hiç girmeyiz, belgesi olmayan konuları gerçekten uzak, hayal mahsulü olarak değerlendiririz.. Bu konuyla ilgili yapılan akademik araştırmalar bu iddianın doğru olmadığını yıllar önce ortaya çıkarmıştır. Hatta bu iddianın tam tersine Osmanlı Türklüğüyle gurur duyardı, hanedan kendisini Oğuz Han'a bağlardı. demişti

 

Bazı Osmanlı tarihçilerinin eserlerinde ise  Türkler için “idrâksiz Türkler” denilmesinden hareket eden bazı araştırmacılar Osmanlı devletinin Türk devleti olmadığını iddia ederler.hatta daha ileri gider Cumhurbaşkanlığı forsunda yer alan 16 Türk devletinin içerisinden Osmanlı Devletinin çıkarılmasını isterler..

Bu tutarsız bir yaklaşımdır,.

Osmanlı tarihçilerinin eserleri incelendiğinde Türkler'le ilgili bu tür ifadelerin genellikle devlete karşı bölücü olaylara karışmış veya Şah İsmail'e katılmış Türkmenler için kullanıldığını göreceklerdir..

Evet bu yapılanları ve katılımları aşağılamak için Osmanlı tarihçileri bu tür ifadeler kullanmışlardır. Bu çeşit olumsuz ifadeleri sadece Osmanlı tarihçileri kullanmamış Selçuklu tarihçilerinin de yanlış yapan Türkmenler hakkında bu şekilde olumsuz sözler kullanmışlardır.

bu olumsuz ifadeleri o yıllarda yazanlar  Türk kimliğini kötülemek için değil yanlış yapan köylü ve göçebeleri kötülemek için kullanırlar.  Özellikle yarı göçebe hayat yaşayan Türkmenler devlet düzenine ayak uyduramamaları ve yerleşik hayata zarar vermeleri sebebiyle eleştirilirler

 

Osmanlı tarihçileri buna benzer ifadeleri sadece Tükler için değil yanlış yapan her millet için kullanmışlardır  Göçebe Araplar'a, Arab-ı bed-fial (kötü işler yapan Arap), Arab-ı bed-rey (düşüncesi kötü Arap), Arab-ı Şekavet-şiar (eşkıyalığı adet hâline getirmiş Arap) demişlerdir.

 

Türkleri eleştirin Osmanlı tarihçilerini gündeme getirenler Türklerin yiğitliğini anlatan Osmanlı tarihçilerinden hiç bahsetmezler.

En önemli Osmanlı tarihçilerinden olan Hoca Sadedin in  "Tacü't-Tevârih" isimli, eserinde "Türk yiğitleri", sözlerini 17. yüzyıl tarihçilerinden Solakzâde Mehmed Hemdemi de Cem olayını anlatırken Fatih'i "Kostantiniyye'yi fetheden Türk'ün oğlu" diye andığını. 16. yüzyılın en büyük tarihçilerinden Gelibolulu Mustafa Âli ise "Künhü'l-Ahbâr" isimli dünya tarihinde Türk boylarını anlatırken bunları "seçkin millet, güzel ümmet" olarak yazdığını hiç görmezler..  Şehzâde Cem'in oğluna niye Oğuz Han ismini verdiğini İkinci Bâyezid'in bir oğluna Selim ismini verirken diğer oğluna niye Korkud ismini verdiğini hiç irdelemezler

 

Osmanlı bir millet ismi değildir. Osmanlı adı Selçuklu, Karahanlı, Gazneli isimleri gibi bir hanedanın adıdır.Selçuklular, Karahanlılar, Gazneliler gibi Osmanlılar da bir Türk devletidir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum