Prof. Dr. Ali Akpınar

Prof. Dr. Ali Akpınar

Oruç ayetlerindeki mesajlar

Bakara suresindeki oruç ayetlerinde şu hususlar öncelikle dikkatlerimizi çekmektedir:

İman edenler! İman her şeyin başıdır. İman olmadan hiçbir şey olmaz. Amelleri Allah katında değerli kılan inanarak yapılmasıdır.

Oruç size farz kılındı. Orucu farz kılan Yüce Allah’tır. Müminler olarak O’nun her buyruğuna başüstüne demek ve gereğini yapmak zorundayız.

Sizden öncekilere farz kılındığı gibi… Oruç tevhid birliğinin simgesidir.

Takvaya eresiniz diye… Orucun hedefi takvalı insan yetiştirmektir. Kur’ân’ın hedefi de aynıdır. Peki, oruçlarımız bizi ne kadar takvalı yapıyor, oruçlarımız sayesinde ne kadar haramlardan kaçıyor ve helallerin adamı oluyoruz?

Sayılı günlerde…Yüce Rabbimiz sayılı günlerde bizleri oruçla sınamaktadır. Oruç sayılı günlerde ve belirli saatlerde tutulur. Sayılı günler tez biter, onun için oruç günlerini iyi değerlendirmeliyiz.

Oruca güç yetiremeyenlere, hastalara ve yolculara kolaylıklar sağlanmıştır. İslam, kolaylıklar dinidir ve İslam yaşayanlara kolay gelir. Oruçtaki asıl kolaylık, oruç tutanlara kolay gelmesidir.

Oruç Kur’ân ayı Ramazan’da farzdır. Müminler oruç tutarak Kur’ân’ın inişini kutlarlar. Yüce Rabden bize Kur’ân, bizden O’na oruç ibadeti. Kur’ân nimetine en güzel şükür göstergesi oruçtur. Zira oruç melekleşmedir, Vahiy meleğinin getirdiği Kur’ân’ın inişini melekleşerek yâd ediyoruz.

Rabbimiz kullarına çok yakındır… Oruç ve Kur’ân, iki manevî asansör. İkisi tuttu iki elimizden ve bize Rabbimize yaklaştırdılar. Artık Huzurdayız ve duadayız. O’na güvenerek ve kabulüne inanarak dua etmeliyiz.

Ta ki rüşde/kemale ererler… Kemale ermek, Kur’ân rehberliğinde ibadetle gerçekleşecektir. Kur’ân aydınlığında kulluk bizi kemale eriştirecektir.

Cinsellik, yeme içme size helal kılındı… Rabbinizin buyruklarını tuttunuz, artık dünyada nimetleri, ahirette cenneti hak ettiniz. Nimetler size afiyet olsun, cennet size helal olsun!

Peygamberimiz buyuruyor: Oruç ve Kur’ân kıyamet günü şefaat ederler. İkisi iki elimizden tutacak ve cennete götürecekler. Tabi ki dünyada iki elini Kur’ân ve oruca verenlerin elinden tutacaktır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.