Ortaokullara "Görgü Kuralları ve Nezaket", liselere "Adab-ı Muaşeret" dersi eklendi

Ortaokullara "Görgü Kuralları ve Nezaket", liselere "Adab-ı Muaşeret" dersi eklendi

Türkiye'de Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilere görgü kuralları, nezaket ve adab-ı muaşeret konularını içeren dersleri müfredata ekledi.

Türkiye'de Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ortaokullara yönelik "Görgü Kuralları ve Nezaket" ile liselere yönelik "Adab-ı Muaşeret" adlı dersleri müfredata ekledi. Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, bu derslerin pedagojik uygunluk açısından liselerde "Adab-ı Muaşeret," ortaokullarda ise "Görgü Kuralları ve Nezaket" olarak adlandırıldığı belirtildi.

Ortaokullarda seçmeli olarak okutulacak "Görgü Kuralları ve Nezaket" dersi, öğrencilere iletişimde görgü kuralları ve nezaketin önemini kavratmayı amaçlıyor. Ders, toplamda 72 saatlik öğretim programını içeriyor ve dört üniteden oluşuyor: görgü ve nezaket, ailede görgü kuralları ve nezaket, okul ortamında görgü kuralları ve nezaket, toplum içinde görgü kuralları ve nezaket.

Liselerde ise 9 ve 10. sınıflarda seçmeli ders olarak sunulan "Adab-ı Muaşeret" dersi, öğrencilere kişisel tutum, giyim, konuşma gibi konularda adab-ı muaşeret kurallarını öğretecek. Ders, 36 saatlik bir öğretim programını kapsıyor ve yedi üniteden oluşuyor. İlk ünite olan "Kültürden Kavrama Adab-ı Muaşeret" ile öğrencilere edep, görgü, terbiye, medenilik gibi kavramları tanıtmayı amaçlıyor.

Açıklamaya göre, derslerde öğrencilere farklı kültürlerde görgü kuralları ve nezaketin önemi anlatılacak, ayrıca çevreye duyarlılık ve dijital ortamlarda görgü kuralları konularına da vurgu yapılacak. Programın temel hedefi, öğrencilerin milli ve manevi değerleri benimseyerek toplumsal huzuru sağlayan bireyler olarak yetişmelerini desteklemek.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler