Okuyucu istekleri

Gerek özel ziyaretlerde ve gerekse yolda belde karşılaşmalarda MEMLEKET  Gazetesi okuyucularından sık sık aldığımız arzu ve istekler edebiyatına cevaptır bu günkü yazımızın muhteviyatı.

      Konumuz DUDLU  suyunun yıllar önceki şartlarda bulunuş efsanesinin  istek üzerine bir daha hatırlatılmasıdır.Özellikle hakikat olan bir gerçeği ifade ediyor ve diyorumki  DUDLU  suyunun  teknolojinin olmadığı  o eski yıllarda  bulunuşu MANEVİYAT KÖKENLİDİR.

      YÜCE MEVLAMIZIN hikmetinden sual olunmaz.sizlere  insanlığın yararına tecelli eden İLAHİ SIRLARDAN bir tanesini daha aktarmaya çalışacağım.

      KONYA  şehri kuruldu kurulalı evrensel teknelojinin  ulaşımın muhaberatın henüz keşfedilmediği devirlerden beri  çeşitli Devletlere PAYİTAHT lık yapmış çok önemli  ve mubarek bir şehirdir kuşkusuz. Osmanlı döneminde Sultan YAVUZ  SELİM  kumandasındaki Ordu verilen siyasi kararların doğrultusunda  aldığı bir kararla  MISIRın fethini gerçekleştirmek üzere  Konya dadır. Sefer hazırlıklarını ve  mühimmat ikmalini yapmak üzere  o tarihde   ARSLANLI KIŞLA  cıvarında  konaklamış vaziyettedir.

      Ne varki o sıralarda Karaman oğullarının GÜLEK BOĞAZNDA pusu kurmuş olduklarına dair haberler üzerine  Konya da Ordunun konaklaması devam ederken YAVUZ SULTAN  SELİM hazretleri Hazreti Mevlana’yı  ziyaret eder.O gün Dergah da Dervişlerden sinekli baba adı ile maruf  HAMZA dede ile karşılanır.  Gerekli tazim yapılır,Dergah dan  ayrılacağı sırada Sultan hazretleri HAMZ A dedeye Mısır seferine gideceğini dua  etmesini rica eder. Hamza Dede dua için bir “bergüzar”bırakmak gerektiğini söylemesi üzerine Hünkar nasıl bir bergüzar  diye sorar. Hamza dede  Dervişlerin eline  devamlı akacak  bir abdest suyu dök deyince Hünkar yakınlarda akacak su varmıdır diye sorması üzerine  Hamza dede YÜCE ALLAHIN RAHMETİ İLAHİSİ İLE buluruz demesi üzerine  Yavuz o halde bu iş olur demesi üzerine Su arayşı için hazırlıklara başlanır. O devirlerde tercihan DEVE  kullanıldığından deve katarı düzülür. Hünkarın devesi süslenir ve öndeki yularsız deve kendi haline bırakılır.

      Kendi haline bırakılan deve konvoyu  konya’nın  batısına doğru  yönelir çalılık halindeki  yolsuz yolaksız şimdiki duldu kırı mevkiine gelindiğinde Öndeki rehber deve  olduğu yerde durur ve çömelir çömelmez arkasındaki develerde çömelir. Öndeki deve suyun müjdesini verir ve  başını yere bir noktada  sabit tutar.

      Hamza dede yanındaki padişahın huzurunda devenin başını dayadığı  şimdiki suyun aktığı yere gelir kıbleye yönelir gür sesi ile okuduğu ezanı  bitirir bitirmez  elindeki asayı yüce mevlasına sığınıp yere saplar. İkinci üçüncü saplamada yerden üç ğöz açılır. Ve ve bu günkü DUTLU SUYU  fışkırır. Koskoca İmparatorluğun  yüce Sultanı  Yavuz Sultan Selim han’nın  ağzından  şu unutulmayacak  sözler dökülür.

      Dergahın dervişi böyle olursa daha neler neler olur…

      Devam edecek.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.