OKU...

Oku yaratan Rabbinin adıyla ki, bütün varlığı o yarattı

 

Evet, Kuran-ı Kerim de Allahımızın da belirttiği gibi, Nüzul zamanına göre ilk inen ayetten yani Allah’ın emrinden bahsediyorum. Allahımızın Okuma, yazma, kalem, bilgi konularını aktardığı, peygamber efendimize gelen ilk vahyin başlangıcı Alak suresi...

 

Bu yazımı okuyan dostlara, arkadaşlara, kardeşlere, sormak istiyorum ne zamandır meal okumadınız? “Meal mi?” dedi, geçenlerde bir arkadaş. Dedim ki... Kuran-ı Kerim'in Türkçesi... Yani hayata bakış açımız, hayatımıza yön veren, hayatımıza karışmaya tek yetkili olan kitabımız. Şimdi sorun kendinize 20 yaşındaysanız 10 yıldır, 30 yaşındaysanız 20 yıldır, 40 yaşındaysanız, 30 yıldır kaç kere mealini baştan sona bitirdiniz?

 

Eğer günde 60 sayfa okusaydınız 10 günde, 30 sayfa okusaydınız 20 günde, 10 sayfa okusaydınız 60 günde bitirirdiniz. Ortaokul seviyesinde okuma yazma bilen bir kişi 15 dakikada 7 sayfa okuyabiliyor, 24 saatimizde yani 1440 dakikada 15 dakikamızı ahretimize hayatımıza yön veren kitabımıza ayırmıyor musunuz... Tabiki okuyacağız adam olacağız, sinüs kosinüs tanjant, kotanjant, Türkçe, sosyal, matematik öğreneceğiz ama unutmamalı ki, Allah “oku” derken Kuran-ı Kerimi okumamızı, Türksen Türkçesini İngilizsen İngilizcesini,  Fransızsan Fransızcasını okumamız ve anlayıp hayata geçirmemiz gerektiğini söylüyor. Tabi biliyoruz ki en kıymetlisi Arapça. Şimdi bunları ben sizlerle neden paylaştım.

 

Hani 105. sureden aşağısı, yani bildiğimiz, halk dilinde namaz surelerinin anlamlarını bilen insan bile... Namaz kılıp zina yapamaz, namaz kılıp faiz yiyemez, namaz kılıp içki içemez, namaz kılıp yetim hakkı yiyemez ve yalan söyleyemez. Lütfen bizler TV karşısında, bilgisayar başında, geçirdiğimiz vakitlerimizden sadece 15 dakikamızı Kur’an’ımıza veya mealine ayırmayalım mı? Parker makinada Amerikan firmasında çalısan arkadaşımın başından geçen bir olay beni çok etkiledi. Ramazan ayında İstanbul'da yapılan ulusal bir toplantılarında, Amerikalı olan çalışanlardan birisi, bizim arkadaşımıza demiş ki ''Bak herkes yemek yiyor, içki içiyor, sigara içiyor, bunlar Müslüman değil mi? Cevap harika... Sen Hıristiyansın değil mi? Evet. Hiç İncil okudun mu peki? Hayır… İşte onlar da Kur’an-ı Kerimi okumayan Müslümanlar.

Unutmayın siz evde okumazsanız, çocuklarımız da okumaz,

Allah okuduklarımızı anlamak, anladıklarımızı anlatıp uygulamayı nasip etsin. Sağlıcakla delikanlıca kalın, en önemlisi, Adam gibi Adam kalın. O kadaaar.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.