Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

NURULLAH SAĞLAM TATİLDE

İlköğretim öğrencilerine okuma yazma öğretilirken kullanılan küçük kitapçıklar vardı. Cin Ali Serisi… Başlığımızdaki Cin Ali’ye benzedi. Adı üstünde Cin Ali, cin fikirli bir çocuk. Cin Ali tatilde serisinde bile yan gelip yatmıyor, bir şeyler sormaya, öğrenmeye, öğretmeye çalışıyor. Ama futbolu ve kitle yönlendirmeyi çok iyi bildiğini, bu konuda cin fikirli olduğunu düşündüğüm Nurullah Sağlam, kesinlikle kriz yönetemiyor. Eskişehir ve Ankaraspor beraberlikleriyle Cin Ali’ye hiç benzemediğini gösteriyor. Yani, Nurullah Sağlam tatile çıkacağı zaman hiçbir şey yapamıyor.

 

Bunları niye söylüyorum? Çünkü Nurullah Sağlam’ın maç sonrası basın toplantısında sorulan her soruya verdiği cevabın arkasından “iyi tatiller” demesi ve kalkıp gitmeye çalışması onun tatile çıkmayı futbolcular kadar istediğini gözler önüne seriyor. Türk futbolcusu işte… Aklı fikri tatilde. Bir de, onları bu düşünceden koparmak için elinden geleni yapması gereken teknik heyet de tatili iple çekerse kötü son kaçınılmaz olur. Maçlar bittiğinde futbolcular dışında kimsenin tatil yapmadığını bile bile “iyi tatiller” der durursanız, kafanızın nerede olduğu görülür.

 

Nurullah Sağlam ve oyuncularının “tatilde” adlı çizgi roman serisi Eskişehir’de başladı. Konya’da, Ankaraspor maçıyla devam etti. Öyle olmasaydı, maçın ilk yarısında dünyanın en fazla pas hatası yapan, birbirini hiç tanımayan futbolculardan kurulu bir takımı oynamazlardı. Herkes önüne gelen topa vurdu. Ayaklarını, koşuşunu sevdiğim Uğur’un sayesinde atılan iki golün ardından “maç bitse de tatile çıksak” diye düşünmezlerdi. Yapılan tek doğru şey, Wederson’un karşısında hiçbir şey yapamayacağı belli olan Yordanov’un yerine Uğur’un oyuna alınmasıydı. 2-1 öndeyken topu ayağında tutacak adama ihtiyaç varken Erman Özgür’ün  oyundan çıkarılması da bir o kadar yanlıştı.

 

Konyaspor. Trabzon’a yenilir ve kupadan elenirse, bunun birinci sorumlusu Nurullah Sağlam’dır. Tıpkı geçtiğimiz yıl tatile çıkmak için Samsunspor maçında Konya’yı rezil eden futbolcuların sorumlusu Aykut Kocaman gibi. Bu mantaliteyle biraz zor ama, umarım Konyaspor, kupada gruptan çıkar. Çıkmazsa maddi ve manevi kayıpların getireceği yükü kaldırmak zor olur.

Önceki ve Sonraki Yazılar