NATO zirvesinde FETÖ ayrıntısı! İlk kez uluslararası metne 'terör örgütü' olarak geçti

NATO zirvesinde FETÖ ayrıntısı! İlk kez uluslararası metne 'terör örgütü' olarak geçti

Türkiye, İsveç, Finlandiya ve NATO arasındaki dörtlü zirvede 10 maddelik ortak bildiriye imza atıldı. Türkiye'nin her istediğini aldığı bildiride FETÖ detayı dikkat çekti. FETÖ, ilk kez bir uluslararası metinde 'terör örgütü' olarak geçti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Saul Niinistö, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in katıldığı Madrid'deki 4'lü zirve bitti. İki etap halinde gerçekleştirilen görüşmenin ardından liderler ortak bildiri imzaladı. Madrid'de yapılan 4'lü zirve sonrası imzalanan ortak bildiride, İsveç ve Finlandiya Türkiye'nin isteklerini yerine getirdi.

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırıları sonrası güvenlik endişeleriyle NATO'ya üyelik sürecini başlatan İsveç ve Finlandiya, terör örgütlerine verdikleri destek nedeniyle Türkiye'nin vetosuna takılmıştı.

İsveç ve Finlandiya temsilcilerinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyetle birlikte, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in aracılığında gerçekleştirdikleri 4'lü zirveden mutabakat çıktı.

İspanya'nın başkenti Madrid'de yapılan zirvede oluşturulan ve mutabık kalınan muhtıra metnindeki 10 maddede dikkat çeken ayrıntı, terör örgütleriyle ilgili kısımda 'FETÖ'nün de anılmasıydı.

FETÖ İLK KEZ ULUSLARARASI BELGEDE 'TERÖR ÖRGÜTÜ' OLARAK GEÇTİ

Mutabakatın 4. maddesi şöyle:

Müstakbel NATO Müttefikleri olarak Finlandiya ve İsveç, milli güvenliğine yönelik tüm tehditlere karşı Türkiye’ye tam destek verirler. Bu çerçevede, Finlandiya ve İsveç, PYD/YPG ve Türkiye’de FETÖ olarak tanımlanan örgüte destek sağlamayacaklardır. Türkiye de milli güvenliklerine yönelik tüm tehditlere karşı Finlandiya ve İsveç’e tam destek verir. Finlandiya ve İsveç terörizmi tüm biçim ve tezahürleriyle en kuvvetli şekilde reddeder ve kınar. Finlandiya ve İsveç, tüm terör örgütlerinin Türkiye’ye karşı gerçekleştirdikleri saldırıları açık ve net biçimde kınar, Türkiye’yle ve mağdurların aileleriyle en derin dayanışma duygularını ifade eder.

PKK'nın dışında FETÖ de ilk kez uluslararası bir metinde terör örgütü olarak kayıtlara geçmiş oldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler