Namazdaki evreler

 
Rabiy-ul-Âhır ayı 28.11.2019 perşembe günü girmiştir bu münasebetle bu hicri ayda olan olayların ilki namazladır. Namaz hakkındaki bilincimizin artması için ve namaz aşkımızın çoğalması için bu yazıyı kaleme aldık.
 
Hicretin 1. Senesinde Rabıy-ul-âhır ayında mukım olanlar için öğle, ikindi ve yatsı 4 rekat ve akşam üç rekat kılındı. Seferde aslı üzere akşam hariç iki rekat kaldı.
Mahmud Esad
İslam Tarihi s:555
 
1) İlk vahiy gelince Cebrail as kadıyla su çıkarıb Rasulüllah sas’e abdesti ve iki rekatlık namazı öğretti. Nurdağının eteğinde.
Çünkü kuran namazda okunuyordu ve abdestli olunuyordu. Burda vakit bildirilmediği gibi kıblede kabe idi.
Hatta miractan sonrada bir süre kıble kabe idi ve hicretten az bir zaman önce beyti makdis emri geldi.
Böyle olduğuna iki önemli kanıt var:
Birinci kanıt: Rasulüllah sas kabenin kapısı önünde namaz kılarken Ebu Cehilin amca zadesinin, Rasulüllah sas secdede iken iki omzu arasına deve leşi koyması,
İkinci kanıt: miractan sonra Cebrail as’ın namaz vakitlerini öğretmek için nsmaz kıldırdığı yerin beyti makdis ciheti olmaması ve oranın hufratı Cebrail as veya makamı Cebrail diye hala bilinir olması.
Tabiki ayrıca Rasulüllah sas in daima tekrar kabeye dönerek namaz kılmayı boynunu eğerek göğe bakarak istemeside bunun en önemli kanıtır.
 
2) İlk farz kılınan namaz gece namazıdırki bu yaklaşık bir yıl sürdü. Gece boyu namaz kılmaktan sahabelerin ayakları şişti. Gecenin azı hariç tamamı namaz kıl, ona gücün yetmezse yarıdan fazlasıyla, ona gücün yetmezse yarısı, ona gücünüz yetmezse yarıya yakını namaz kılmak. Müzzemmil suresinin başında anlatılan namaz.
 
3) Üçüncü devrede gece namazı kalktı, günde iki vakit namaz emredildi. Sabah ve akşamm.
 
4) Dördüncü devrede miracta, her vakit iki rekat olarak beş vakte çıkarılarak beş vakit namaz farz kılındı.
 
5) Beşinci devre hicretin ilk yılı rabıy-ul ahırda sabah hariç diğer vakitlerin farzlarının rekatları bazı hikmetlere mebni olarak  mukım olanlar için artırıldı.
 
6) Bu devrede ise Hanefilere göre bir vakit daha eklendi ki oda vitir namazıdır. Vacibtir ve vaktinde kılınmadığında kazası vacibtir. Yani vitri kılmamış biri sabah namazına kalktığında vitri kaza etmeden sabahı kılamaz, kılsada vitir düşmediği gibi sabah namazıda fasit olur kabul olmaz.
Hanefi mezhebinde namaz beş vakit değil beş vakitte altı namazdır. Beşi farz biri vacibtir.
Habibullah sas, Hatice annemizin elinden tutarak Cebrail as’ın çıkardığı suya götürüp abdesti öğreterek ilk beraber namaz kılmışlardır. Rasulüllah sas’in beraber ilk namaz kıldığı kişi,  İlk müslüman olarak Hatice ra anamızdır. İkinci kişi ise, o dönem Rasulüllah sas in evinde büyüyen Ali ra dır. Onların namaz kıldığını görünce ne olduğunu sorar ve hemen müslüman olarak safa katılır. O zaman Ali ra meşhur görüşe göre 11 yaşında idi.
 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum