Serpil Yalçınkaya

Serpil Yalçınkaya

Mutluluk Yolunda Düşündüren Öyküler

Hintli bir yaşlı usta, çırağının sürekli her şeyden şikayet etmesinden bıkmıştır. Bir gün çırağını tuz almaya gönderir. Hayatındaki her şeyden mutsuz olan bu çırak döndüğünde yaşlı usta ona, bir avuç tuzu, bir bardak suya atıp içmesini söyler.Çırak, yaşlı adamın dediğini yapar ama içer içmez ağzındakileri tükürmeye başlar.Tadı nasıl ? Diye soran yaşlı adama öfkeyle acı diye cevap verir.

Usta gülerek çırağı kolundan tutar ve dışarı çıkarır. Sessizce az ilerideki gölün kıyısına götürür ve çırağına bu kez de bir avuç tuzu göle atıp, gölden su içmesini söyler. Söyleneni yapan çırak, ağzının kenarlarından akan suyu koluyla silerken usta aynı soruyu sorar: Tadı nasıl?

Ferahlatıcı diye cevap verir çırak. Tuzun tadını aldın mı? diye sorar yaşlı adam, hayır diye cevaplar çırağı, usta çırağının yanına oturur ve şöyle der:

Yaşamdaki acılarda tuz gibidir. Ne azdır, ne de çok. Acının miktarı hep aynıdır. Ancak bu acının şiddeti, neyin içine konulduğuna bağlıdır.

 

Acı olduğunda yapman gereken tek şey acı veren şeyle ilgili hislerini genişletmektir. Onun için sende artık bardak olmayı bırak, göl olmaya çalış...

Nasihatler ve hayatı kolaylaştıracak mesajlar içeren Mutluluk Yolunda Düşündüren Öyküler Yazar Ahmet Ağırbaşlı’nın bu tarzda kaleme aldığı altı ayrı eserinden ilki.

Oldukça sade bir dille anlatılan kısa kısa hikaye ve öykülerden oluşan eser, her bir anlatımın ardından konuyla ilgili güzel bir sözle bitiyor.

 

Türk Anadolu Vakfı  Genel Müdürü olan Ahmet Ağırbaşlı Konya iş dünyasının da yakından bildiği, tanınan simalarından. Babası Ömer Ali Ağırbaşlı, Konya’nın ilk motor ve pistonlarını imal ederek yepyeni bir sektörün başlamasına neden olan kişi.

Oğul Ahmet Ağırbaşlı da tüm aşamaları kendi emeği olan eserleriyle Konya ve Konyalıya hizmet ediyor. Dini ve sosyal hayata yönelik mesajlar içeren eserleri  özellikle iş dünyasında çalışanların edinip okuduğu, okunması kolay, beğeni kazanan yapıda. Herhangi bir yayınevi tarafından satışa sunulmayan eser Ağırbaşlı’nın kendisine ulaşarak temin edilebiliyor.

            Eserinin önsözünde Ağırbaşlı şunları dile getiriyor;

“İnsan, hayat boyu mutlu olmanın yollarını arar durur. Mutluluğu yakalamak bazen zor olabilir. Ama başka insanların yaşantılarından bazı kesitleri araştırıp iyi tahlil ederse mutluluğun kapısını aralayabilir. Bu kesitler bazen olumsuz, bazen olumlu olabilr, bu iki kesitten de örnek davranışlar, yaşantılar, çözümler ortaya koyabilir.

            Elinizdeki bu kitapta çoğunluğu yaşanmış yüzlerce öykü arasından seçilmiş, sizleri hem düşündürecek hem de bir nebze de olsa mutluluğun formüllerini vermeye çalışacak öyküler sunulmuştur.

            Ömür boyu mutluluklar dileğiyle…”

Selametle, ihsanla kalınız.

Kitap Hakkında Bilgiler

image002-052.jpg

Yayın Yeri ve Tarihi: Konya,2007

Yayınevi:  Damla Ofset

Baskı Sayısı: 1

Sayfa Sayısı:128

Temin Adresi: aagirbasli@hotmail.com

image001-051.jpg

Yazarın Diğer Eserleri:

-2007 Yılında 2700 Güzel Söz

 -Hz. Mevlana'dan Güzel Sözler

 -Hz. Muhammed'den 999 Sosyal Mesaj

-Salihlerin (Doğru Yolda Gidenlerin) Duası

-Hz. Muhammed'den 40 mesaj ve Batılıların Bu Konudaki Görüşleri

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.