Muzaffer Tulukcu

Muzaffer Tulukcu

MÜSİAD ve Dr. Güçlü

Geçtiğimiz hafta MÜSİAD tarafından 21. Olağan Genel Kurul Gala Programı’nda Yılın Kültür Adamı” Ödülüne Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü layık görülmüştü.

İş hayatını ön plana alan Müsiad tarafından pekte alışmadığımız böyle bir programın gerçekleştirilmesi gerçekten takdire şayan. Bizim bildiğimiz Müsiad, İthalat, İhracat, Sanayi, Ticaret, İşadamları, Teknik…gibileri konuları telaffuz ederdi. Sanırım Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Konya Şubesi beklide ilk defa bir kültür adamı onore ediyor. Şube Başkanı Dr. Lütfi Şimşek ve protokolden Ticaret Borsası Başkanı Muhammed Uğur Kaleli tarafından yapılan onur ödülünü kim düşündüyse ve onun altına kimler imza attıysa kutluyorum.

Osmanlı Sultanları ve Vakıfları âlimleri onore ederlerdi. Müsiad Konya Şubesi’nin de böyle bir yol izlemesi gurur verici.

Dile kolay Dr. Mustafa Güçlü, 2002 yılı Ekim ayından beri dini bayramlar hariç yaz – kış demeden her haftanın Salı günleri Konyamızın fikir dünyasına hizmet etmek için ilim adamlarının birikintilerini Konyalıya aktarmasına zemin hazırlıyor.

Dile kolay 13 yıldır, kimler Aydınlar Ocağı’nda konuşmadı ki! Rahmetli Abdurrahim Karakoç, Yavuz Bülent Bakiler, Mim Kemal Öke, Mehmet Elkatmış, Fermani Altun, Yusuf Halacoğlu, Halit Güler, Caner Arabacı, Seyit Büyükbezirci, Ali Osman Koçkuzu, İrfan Küçükköy..gibi yüzlerce yetişmiş isim birikintilerini, Başkanlığını Dr. Güçlü’nün yaptığı Aydınlar Ocağı sayesinde Konya halkına anlatma imkanı buldular.

Ben Kültür Adamı Dr. Mustafa Güçlü’yü teşbihte hata olmasın İbni Kemal’e benzetiyorum.

Büyük Sultan, Yavuz Sultan Selim Han zamanında Kazasker olan İbni Kemal, Yavuz’un Sultan’ın Osmanlı Devleti’nin tüm büyüklerinin olduğu bir toplantıda zamanın âlimi Molla Lütfi’ye gösterdiği hürmetten etkilenir ve Kazaskerlik görevinden feragat edip kendini ilme vermeye karar verir. Tabiî ki ilk işi Molla Lütfi’nin önünde diz çökmek olur. Yıllar birbirini kovalar ve İbni Kemal, Kanuni Sultan Selim zamanında Zembilli’nin yerine Osmanlı Şeyhülislamı olur ve gönlündeki uhdeye ulaşır.

Hepimizin bildiği Ortopedi Mütehassısı Dr. Mustafa Güçlü, asli mesleğini hiçe saymış Konyanın Kültürü için emek sarf eden bir fedakâr fikir adamı.

Böyle bir kişinin unutulmaması şehrimiz ve Müsiad Konya Şubesi adına gurur verici

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.