Muhammed Ali Clay ‏

Dünyaca ünlü boksör, ezilmişlerin, barışın, ahlakın ve dürüstlüğün sembolü, gönüllerin kahramanı Muhammed Ali önceki gün gece vefat etmiş. Allah rahmet eylesin. Kendisi ile ilgili unutulmayan iki olay geldi aklıma. Birincisi Vietnam’da savaşmayı reddettikten sonra, zorla elinden alınan unvanını geri kazanmak için Ernie Terrell ile unvan maçı. Maçtan önce, basının karşısına çıktıklarında,  Terrell Ali’den bahsederken sürekli 'Cassius Cley' diye hitap eder. Ali hiç sesini çıkarmaz. Maçta tartışılmaz üstün taraftır, fakat maçı sonuna kadar götürür. Nakavt etmez, yavaş yavaş acı çektire çektire döver. Sonlara doğru Terrell'e her yumruk attığında 'What's my name?' diye sorması unutulmazdır. Çünkü Cassius Clay onun köle ismidir ve İslam’a geçmeden önce Hıristiyanların ona verdiği isimdir. Türkçemize "kafasına  vura vura öğretmek" deyimi her halde bu maçtan sonra geçmiş olmalı.
İkinci olay, 2.Irak savaşını yalan sebeplerle başlatan, oğul Bush ile karşılaşmalarında, Bush'un gard alıp boks hareketleri yapması sonrası, parkinsondan titreyen ellerini kaldırıp deli işareti yapmasıydı. Muhammed Ali, haksızlığa ve zulme karsı Müslümanlığın son dünya çapında taninmiş ve sevgi uyandıran kişiliklerinden biriydi.
İşini doğru yapmak konusunda ondan öğrenecek çok şeyimiz var. Ondan önce de ondan sonra da, ondan çok daha iyi, unvanını çok uzun süreler korumuş bir sürü boksör geldi geçti. Ama işini iyi yapmak yetmez,  aynı zamanda akılda kalacaksın Muhammed Ali'nin uzun yıllar akılda kalacağına inanıyorum.

Ayrıca ismini iki cihan sultanı, ciğerparemiz, gözümüzün nuru, ona dair söylenecek içten sözlerin yetersiz kalacağı Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (SAV)’den alan Muhammed Ali’ye ismini Hollywood Bulvarı’na yazılması teklifi gelir.
Hollywood Bulvarı, (Hollywood Walk of Fame) (Türkçe: Hollywood Şöhret Yolu), Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletindeki Los Angeles kentinin bir bölgesi olan Hollywood’da bulunan Hollywood Bulvarı ve Vine Street arasında uzanan, ünlü kişilerin ve dizilerin yıldızlarının bulunduğu bir yürüyüş yoludur. Bu kaldırımda 2.400’den fazla yıldızın ismi bulunmaktadır.
Tüm yıldızların isimleri/yıldızları yerde, kaldırımların üstünde yerleştirilmişlerdir.
Bunun tek istisnası ünlü boksör Muhammed Ali için konulan yıldızdır; Muhammed Ali “Peygamberim Hz. Muhammed’in adını ayaklar altına koydurmam” deyip, bunda diretince organizatörler talebini kabul etmişler ve Muhammed Ali’nin yıldızını üstüne basılmaması için Kodak Theatre’ın duvarına asmışlardır.

Hoşça sağlıcakla kalın ama en önemlisi adam gibi adam kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum