Muhalefet açık artırmaya çıktı

Muhalefet liderleri ve patileri, 2015 seçimlerine giderken, halkın oyunu satın almak için açık artırmaya çıktılar. ‘Gel gel vatandaş sende gel! Sende gel.’Der gibicesine…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin ekonomi ağırlıklı seçim beyannamesini açıklarken; bu kapsamda asgari ücreti 1,500 TL'ye çıkaracaklarını, çiftçiye mazotu 1.5 TL'den sağlayacaklarını, tüketici kredisi ve kredi kartı borçlularının borç faizinin yüzde 80'ini sileceklerini vaadetti.

Kılıçdaroğlu, emeklilere dini bayramlarda birer maaş ikramiye vereceklerini, asgari ücretin vergileri kaldırılarak net 1,500 lira olacağını aktardı.

Kılıçdaroğlu ayrıca çiftçiye mazotu 1.5 TL'den vereceklerini de söyleyerek, tüketici kredisi ve kredi kartı borçlularının faizlerinin yüzde 80'inin silineceğini kaydetti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 12 temel başlıktan oluşan seçim beyannamesini açıkladı..

15-25 yaş arasına her ay 200 TL verilecek. Burs ve katkı payı ödemeleri ücretsiz olacak.

Asgari ücret ilk etapta net 1,800 TL’ye çıkarılacak. En düşük emekli maaşı 1800 TL olacak. Emeklilerden hastane katkı payı alınmayacak. Çalışan emeklilerden pirim kesilmeyecek. -Zorunlu din dersleri kaldırılacak, Diyanet İşleri Başkanlığı kaldırılacak

AKPARTİ iktidarında sosyal yardım kaynakları 15 kat arttı. 2002 yılından bu yana sosyal yardım ve hizmet alanında kullanılan kaynak miktarında 15 katlık artış sağlanmıştır. 2002 yılında bu alanda kullanılan kaynak miktarı 1 Milyar 376 Milyon TL iken bu tutar 2012 yılı sonu itibariyle 19 Milyar 824 Milyon TL’ye yükselmiştir. 2002-2012 dönemi 10 yıllık süreçte toplam 106 Milyar 575 Milyon 303 Bin TL kaynak sosyal yardım ve hizmet alanında kullanılmıştır. 2002 yılında bu oran %0,5 iken 2012 yılı sonu itibariyle %1,4’e yükseltilmiştir. Sosyal harcamaların GSYH’daki yüzdelik oranı %2,5’e ulaşması tahmin edilmektedir.

    Değerlerine, ülkesine, milletine bağlı, kadirşinas halkımız her şeyin en güzeline ve daha fazlasına layıktır. Asgari ücretin, emekli maaşlarının yükseltilmesini, bütçede en büyük payı oluşturan akaryakıt vergisi, özel tüketim vergisinin düşürülmesini kim istemez ki.

    Türkiye’yi ‘Hedef 2023’ e taşıyacak 2015, 2019 seçimleri istikrarın devamı için çok önemlidir. İnşaallah, asgari ücretin, düşük emekli maaşlarının yükseleceği günler çok yakın.

     Kemal Kılıçdaroğlu, 1990 lı yıllarda SSK genel müdürlüğü döneminde; Kaynak göstermeden yardım yapılmasının yanlış olduğunu, popülist politikaların ülkeyi batırdığını, sosyal yardım zammı yapılmamasını, emekli yaşının yükseltilmesini söylemişti.

    2015 seçimlerine giderken kaynak göstermeden vaatlerde bulunan Kılıçdaroğlu, geçmişte belediyelerin öğrencilere vereceği bursları Anayasa Mahkemesine götürdü ve iptal ettirmişti

     2015 seçimine giderken, muhalefet liderlerinin ve partilerin vaatlerine şahit olurken geçmişte seçimler öncesi vaat yarışına giren liderler aklıma geldi. Birisi bir anahtar vaat ederken diğeri bir artırarak iki anahtar vaat etmişti. Bir lider;’Kim ne veriyorsa ben beş fazlasını vereceğim.’ Demişti. Buna benzer yüzlerce vaatlerin hiç birisi yerine getirilmedi.

    İktidara gelseniz de veremezsiniz. Verirseniz bütçe açık verir para basmak zorunda  kalırız  ve IMF’ nin kapısını çalarız. Veremezseniz veya verirde geri alırsanız insanlarımızın temiz duygularıyla oynanmış olur. Bir daha yaşamak istemediğimiz eski günlere dönülür.

    1960-2002 yılları arasında, her seçim öncesi verilen vaatler ve politik durumu dramatize ederek halkın ilgisini uyandırmak amacıyla yapılan popülizmden bu ülkenin insanları çok çekti, çok ağır bedel ödedi.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.