Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu'ndan Kılıçdaroğlu'nun 'otomobil almayın' çağrısına tepki!

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu'ndan Kılıçdaroğlu'nun 'otomobil almayın' çağrısına tepki!

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'otomobil almayın' çağrısına tepki göstererek, "Sektörde belirsizlik yaratacak talihsiz bir açıklama olmuştur" dedi

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, dünya genelinde yaşanan çip krizi ve lojistik problemlerinin etkilerinin hala devam ettiğini kaydederek, "Böyle bir piyasa ortamında yapılan otomobil alımını erteleyin çağrısı, vatandaşların kafasını karıştıracak, sektörde belirsizlik yaratacak talihsiz bir açıklama olmuştur" dedi

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, sosyal medya üzerinden otomotiv sektörüne dair ‘’vatandaşlarımızın otomobil alımını ertelemeleri’’ yönünde bir çağrıda bulunulduğuna işaret ederek, şu açıklamalarda bulundu:

ÇİP KRİZİ VE LOJİSTİK PROBLEMLERİ

Pandemi sebebiyle tüm dünya genelinde yaşanan çip krizi ve lojistik problemlerinin etkileri halen sürmektedir. Bu sebeple arzın oldukça sınırlı olması, ülkemizde de yılda 10 milyon adetleri bulan satış rakamlarında istikrarı bozarak dalgalı bir seyir izlemesine yol açmış ve artan fiyatlar ile vatandaşlarımızın otomobil sahibi olması oldukça zorlaşmıştır.

TALİHSİZ BİR AÇIKLAMA

Böyle bir piyasa ortamında yapılan otomobil alımını ve doğal olarak satımını erteleyin çağrısı, halihazırda zorlu bir süreçten geçen sektörümüzü daha da sıkıntıya sokacağından, araç almak ya da aracını satmak isteyen vatandaşların kafasını karıştıracak ve sektörde belirsizlik yaratacak talihsiz bir açıklama olmuştur.

RESMİ MAKAMLARLA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Biz sektör temsilcileri olarak, vatandaşlarımızın uygun fiyatlarla, güvenli bir alışveriş ortamında araç sahibi olmaları adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Resmi makamlarımızla çalışmalar yapmakta ve çözüm önerilerimizi sunmaktayız. İkinci el otomobil ithalatının gündeme gelmesi, Türkiye’de üretimi olmayan araçların belli koşullar gözetilerek iç piyasaya sokulması da çözüm önerilerimizden biri olmuştur; hayata geçtiği takdirde de sektörü önemli ölçüde rahatlatacak bir adım olacaktır.

"BİZLER DE YÜKSELEN FİYATLAR VE ARTAN MALİYETLERDEN MAĞDURUZ"

Vatandaşlarımızın uygun fiyatlı otomobile ulaşamamasıyla birlikte otomobil satıcıları olarak bizler de yükselen fiyatlar ve artan maliyetlerden ötürü oldukça mağdur durumdayız.

Gerçekçi olmak gerekirse, günümüz koşulları, içinde bulunduğumuz ekonomik şartlar ve özellikle kur baskısı göz önünde bulundurulduğunda, bu konuda beklenen sonuçları almamız pek mümkün olmamaktadır.

"SİYASİLER AÇIKLAMA YAPMADAN SEKTÖR TEMSİLCİLERİNDEN GÖRÜŞ ALMALI"

Biz sektör mensuplarının bu konudaki beklentisi, siyasilerimizin sektörel açıklamalar yapmadan önce, biz sektör temsilcilerinden görüş alarak, daha dikkatli beyanatlar ile gelecek projelerini belirliyor olmalarıdır. Aksi durumda piyasada belirsizlik ve güvensizliklerin artarak vatandaşlarımızla birlikte sektörümüze de olumsuz yansıyacağı aşikardır.’

KILIÇDAROĞLU NE DEMİŞTİ?

Sosyal medya hesabından açıklama yapan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, ''Birkaç ay araç almayı ertelerseniz, Bay Kemal olarak sözümdür, ikinci el parasına, sıfır araba aldıracağım size.'' ifadelerini kullanmıştı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler