Mobilyacılarda mezuniyet heyecanı

Mobilyacılarda mezuniyet heyecanı

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, Uluslararası Çalışma Örgütü ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü işbirliğinde yürütülen mesleki eğitimlerde ilk mezunlar veriliyor.

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, Uluslararası Çalışma Örgütü  ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü   işbirliğinde yürütülen “Türkiye’de Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Ev Sahibi Topluluklar İçin İş Yaratma ve Girişimcilik Fırsatları” Projesi kapsamında Konya Mobilyacılar Esnaf ve Sanatkârlar Odası işbirliğinde yürütülen mesleki eğitimlerde ilk mezunlar veriliyor.

Kısa adı “Hayata Fırsat” olan proje kapsamında Kasım 2018’den beri üç ayrı meslek alanında devam eden eğitimler tamamlandı. Eğitimlerini tamamlayan Türk ve Suriyeli kursiyerler sertifika almanın heyecanını yaşıyor. Üç aylık eğitimleri başarıyla tamamlayan 40 kursiyer sertifika almaya hak kazandı.   

Eğitimler, Konya Mobilyacılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından bu programa özel olarak tefriş edilen eğitim merkezi ile Selçuklu Halk Eğitim Merkezi’nde yapıldı. 5 Kasım 2018’de başlayan eğitimler günde 8, haftada 40 saat olarak verildi. Eğitim programı olarak Milli Eğitim Bakanlığı’nın hayta boyu öğrenme modülleri kullanıldı. Bilgisayar Tabanlı Mobilya Tasarım eğitimi 40 gün (320 saat), Mobilya Döşeme Kesim Elemanı eğitimi 44 gün (352 saat), Ahşap Boyama ve Vernikleme Elemanı Eğitimi 60 gün (480 saat) sürdü. Kursiyerlere kurs boyunca zaruri giderlerini karşılamak üzere günlük cep harçlığı da verildi.

mobilyucilar-(3).jpg

Konya Mobilyacılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Konferans Salonu’nda düzenlenen mezuniyet törenine ILO temsilcileri, Oda Başkanı Mehmet Günbaş, Selçuklu Belediye Başkanı Sayın Ahmet Pekyatırmacı, TAİF Genel Başkanı Sayın Ali Rıza Ercan, KONESOB Başkanı Sayın Muharrem Karabacak, Merkez meslek odaları Başkanları, İşkur İl Müdürü Emrah Keleş, Selçuklu Halk Eğitim Merkezi Müdürü Metin MUT, meslek lisesi müdürleri, eğitmenler, tercümanlar ile esnafların yoğun olarak katılım sağladığı tören açılış konuşmaları, sertifikaların verilmesi, plaket taktimi ve yapılan ikramlarla sona erdi. Mesleki eğitim kursları ile Konya’daki geçici koruma altındaki Suriyeliler ve Türk nüfusunun mesleki becerilerinin geliştirilmesi, ilgili grupların insana yakışır iş koşullarında istihdam edilebilirliklerinin arttırılması ve Konya işgücü piyasasının beceri taleplerine cevap verilmesi hedefleniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.