MHP ve Başkanlık

En son,  Başbakan - Bahçeli görüşmesi, Başkanlık meselesinin yoluna girme ihtimalini birden artırdı. Hatta %90 lara çıktı dersek yanlış bir ifade kullanmamış oluruz.

Başkanlık sistemi konusundaki açıklamalarda, Başbakanın açıklamalarından daha çok Devlet Bahçelinin açıklamalarını önemsiyorum.

Özellikle son görüşmelerinden sonra, Bahçeli'nin “Başbakan’ın anayasa ile ilgili görüşlerini müspet ve makul buluyoruz”  sözünü çok doğru buluyor ve bu açıklamasıyla  Bahçeli'nin  tarihi bir görevi yaptığını düşünüyorum.

Sayın Bahçeli'nin bu sözleri elbette yeni anayasa konusunda belli bir aşamaya gelinmiş olduğunu göstermez, ancak Anayasa ile ilgili “müsbet ve makul” açıklamasını da ortadan kaldırmaz.

Devlet Bahçeli bu sözüyle, anayasal bir sorunu çözüyor olmanın getirisini fazlasıyla hak ediyor.

Bu yaklaşımı kendisine ve partisine mutlaka olumlu dönecektir. Onu da çok iyi biliyorum,.

Yani Bahçeli, Cumhurbaşkanı’na, iktidarla beraber hareket etmek istiyoruz, sizi biz rahatlatacağız gibi bir mesaj verirken, halka da “Anayasa krizini biz çözeriz” demeye getiriyor.

Kısaca Bahçeli bu açıklamasıyla iktidara ikramda bulunuyor gibi anlaşılsa da, o halkımızı ve cumhurbaşkanına dolayısıyla bu ülkeye büyük hizmet yaparak milli bütünlük için sorun çözen adam olma imajını sunuyor.

Başbakan yaptığı açıklamayla, Bahçeli’den aldığı bu sözle her şeyi oldubittiye getirmek istiyor. Bu iş olmazsa sorumluluğu hemen üzerinden atmak için zemin hazırlıyor. Bahçeli bu oyuna kesinlikle gelmemeli açıklamalarının arkasında durmalı ve kendisini iyi anlatmalıdır.

Ancak benim hala anlamadığım bir konu var,

Bahçeli’nin “Parlamenter düzenden yanayız” sözü ile “Hem Meclis’te hem halk oylamasında aynı yönde hareket edeceğiz” sözleri ve son açıklamaları bir arada nasıl olacak onu da siz okurlarımın değerlendirmesine sunuyorum.

 

Buradan Sayın Bahçeli ye ve MHP yetkililerine sormak istiyorum:

Anayasada kısmen de olsa uzlaşma sağlanmışsa (biz öyle anlıyoruz) bu kararınızla parlamenter düzenden yana olmanız anlamsız hale gelmiyor mu?

Birde hem Meclis’te hem halk oylamasında yeni anayasaya evet derken Başkanlık sistemine hayır mı diyeceksiniz?

Ne olur “Başbakan’ın anayasa ile ilgili görüşlerini müspet ve makul buluyoruz” derken Başkanlıkla ilgili dün gibimi düşünüyorsunuz, yoksa bugün için düşünceniz değişti mi?,

onu da tüm kamuoyu bilmek istiyor

Çünkü Sayın Bahçeli ve sayın okurlarım şunu çok iyi bilmelidir,

Tayyip Erdoğan öyle veya böyle, ister başkanlıkla ister parlamenter düzenle siyasette sağlığı elverdikçe var olacaksa, mevcut anayasada Cumhurbaşkanı halk tarafından seçiliyor durumda ise ve bunu geriye götürecek bir anayasa değişikliği imkansızsa olumlu davranarak Cumhurbaşkanı’nın şu anda kullandığı yetkileri  ona vermek anayasal statüye kavuşturmak çok daha makul bir tavırdır.

 

Bu aşamadan sonra, bir Ak Parti projesi olan başkanlığın doğum sürecine MHP’nin katılması onun geleceğini olumsuz etkiler sözü tamamen bir art niyetin sonucudur. Bunu söyleyenlerin niyeti tamamen başkadır.

Ya da CHP tarafından MHP’nin suç hanesinde bununda yazılması halinde MHP nin baraj altında kalacağını düşünmek ise siyaset cahili olmak demektir

Çünkü MHP, 15 Temmuz’dan bu yana toplumda oluşan duygu ile Ak Parti - MHP tabanlarında benzeri hassasiyetler oluşturduğu, iktidarın PKK terörü ile mücadele tarzının da MHP çizgisine yaklaştığı değerlendirmesi yapılıyor buda AK parti ve CHP tabanından MHP ye oy kayması olarak düşünülüyor bunlarında bilinmesini isterim

 

O alanda bugünden sonra kesinlikle en ufak bir hata yada ihmal olmamalıdır.

Türkiye’nin daha sağlam temele oturması açısından Ak Parti’nin de bencil davranmaması gerekmektedir.

Bu arada CHP’nin anayasa çalışmalarına daha etkin ve pozitif çalışma yapması elzemdir.

Bu dönemde sorunları çözmeyen, zorlaştıran, işi yokuşa süren, ya da ihmal edenler, vatan hainlerindendir.

Bunun böyle bilinmesi ve kararların bu doğrultuda alınması dileğiyle.

1.temel esasımız ‘’Bir kavim saadet bulamaz, kendisini islah etmedikçe’’
Onun için aziz milletimize sesleniyorum: ESKİ DEVİR KAPANDI. FUTBOL TAKIMI TUTAR GİBİ SEN SAĞCISIN ÖBÜRÜ SOLCU BU BOŞ LAFLARI BIRAKIN HAKTA BİRLEŞELİM. Geliniz bütün insanlığa en hayırlı hizmeti yapalım. Necmettin ERBAKAN

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum