Serpil Yalçınkaya

Serpil Yalçınkaya

Mevlana Duaları

“Hz.Mevlâna şair, mutasavvıf. En önemli özelliğinden biri manevi bir öğretmen ve erdem sahibi bir kişi olmasıydı.. Kur'an ve dini ilimler hususunda bir otorite ve dünya hayatı ile ilgili sorunlarının çözümünde bir üstad idi. Onun erdem zenginliği ve örnek yaşam tarzı insanlığa hep rehber olmuştur.

Asırlar boyunca sesiyle , soluğuyla, varidâtıyla, aşkıyla heyecanıyla, vaat ettikleriyle çağlar geçse de onlar hep taze ve canlı kalmıştır. Zaman eskitememiş, olaylar ve esen rüzgarlar tesirsiz kalmıştır. Yüzlerce önce yıl yaşamış olsa da her zaman eskimez yeniler olarak kalacaklardır.

Ortaya koyduğu Çağlar üstü ölümsüzlük mesajları,fazilet ve meziyet yüklü öğretileri,uyuyan gönülleri uyarmış ve uyandırmıştır. Ortaya koyduğu ruhî ve ahlakî kaideler o kadar yenidir ki, kendisini bu yolda yetiştirmeye çalışacak olanlar bunun ne kadar doğru olduğunu anlayabilecek seviyeye ulaşmıştır.

Hz. Mevlâna bütün gücünü Kur'an ve sünnetten almış; Kur'na-ı Kerim'in Kölesi , Hz. Muhammed (SAV)'in yolunun tozu olduğunu söylemekten her zaman onur duymuştur. 700 yıl kadar önce bugün Türkiye olarak adlandırılan Anadolu'da, Konya'da mutasavvıf ve mukaddes bir şahsiyet olarak yaşayan Celaleddin-i Rumî İnsanlara; İlahi aşkı, Hoşgörüyü, Umudu, öğretti. Günümüze kadar bu değerler geçerliliklerini kaybetmedi. Özellikle gerçek değerlerin yitirildiği,ortalıkta kan ve barut kokularının yayıldığı, kardeş kavgalarının zirveye çıktığı zamanlarda Mevlana öğretilerinin değeri daha da arttı.” Bekir Şahin

Konyamızda kitap, kütüphane, hizmet denilince ilk akla gelen isimlerden birisi de şüphesiz ki Bekir Şahin. Hem çalışmaları ve projeleri ile sayısız bilgi ve kaynağa ulaşmayı kolaylaştıran gayretleri ve hem de kaleme aldığı eserleri ile pek çok gün ışığı görmemiş bilgi ve belgeleri paylaşması takdire şayan.

Bekir Şahin Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi müdürümüz. Kıymetli eserlerin tamiri, korunması, incelenmesi, sahip çıkılması adına yoğun çabalarını ekibiyle birlikte devam ettiriyor. Hasta kitapların tedavisi için uğraşıyor. Hatta bu kitaplar için bir de “Kitap Şifahaneleri” var. “Koruyucu hekimlik” uygulamaları da söz konusu.

            Tüm bu çalışmalarının arasında insanımızı, geçmişimizi aydınlatacak eserler de kaleme alıyor. Bunlardan birisi de Mevlâna Duaları.

Eser Evrâd-ı Mevlâna’nın Özellikleri ile başlıyor. Evrâd-ı Mevlevîye’nin Kütüphanelerdeki Diğer Nüshaları, Mevlevilerde Zikir ve Evrâd, sonrasında da Dualar ile devam ediyor. Derli toplu bir bilgi böylelikle okuyucuya verilmiş oluyor.

Tarihimize sahip çıkılması ve kütüphanecilik adına yürüttüğü çalışmalarından ve eserlerinden dolayı Bekir Şahin’e teşekkür ediyorum.

Selametle, ihsanla kalınız.

Kitap Hakkında Bilgiler

 

Yayın Tarihi: 2015

Yayınevi: Çizgi Kitabevi

Baskı Sayısı: 1.Baskı

Sayfa Sayısı: 125

Temin Adresi: Çizgi Kitabevi, Meram-Konya

Bekir Şahin

image002-031.jpg

 Konya’nın Kadınhanı ilçesine bağlı Hacı Oflazlar köyünde 1960 yılında doğdu. İlk ve Orta öğreniminin ardından Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden 1985 yılında mezun oldu. Ağrı, Afyon, Burdur’da öğretmenlik ve idarecilik görevlerinde bulundu. Devlet Lisan Okulu’nda bir yıl boyunca Arapça dil kursuna devam etti. 1997–2002 yılları arasında Kültür Bakanlığı Burdur İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü yaptı. 2002 yılında Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi Müdürlüğü’ne getirilen Şahin bu görevini 2011 yılına kadar sürdürdü. 2011 yılında Konya Yazma Eserler Bölge Müdürü olarak atandı. Türkiye Anıtlar Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği, MEBKAM Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şube üyeliği, Konya Ansiklopedisi Yayın Kurulu Üyeliği gibi birçok kurum ve kuruluşta görev yapıyor. Özellikle Yazma Eserler ve kütüphanecilik konusunda Ulusal ve Uluslar arası sempozyumlarda çok sayıda bildiri sunan Şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

 

 Tefekkür, Mihenk, Mahalle Mektebi dergilerinde yazıları yayınlandı. Ayrıca; Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde “El Yazmaları’nın Korunması” dersi vermektedir. Özellikle Kütüphanecilik ve el yazması eserler konusunda araştırmaları vardır. Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi Eski Başkanı, İLESAM Konya İl Temsilcisi ve Türkiye Anıtlar Derneği Konya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesidir.

image006-014.jpg

Daha önce yayımlanmış kitapları

1.         “Evrad-ı Mevlana” Rumi Yayınları,

2.         Dünyayı Güldüren ve Düşündüren Adam Nasreddin Hoca “Nasreddin Hoca’nın Felsefesi”Eskişehir Odun Pazarı Belediyesi Kültür Yayınları, Eskişehir 2004

3.         Osmanlı Döneminde Konya “Kamûsü’l-A’lâm’a Göre XIX Yüzyılda Konya” T.C. Konya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konya 2003

4.         Sevakıb-ı Menakıb, Rumi Yayınları, 2006 Konya.

5.         Divan-ı Kebirden Seçmeler Rumi Yayınlar, 2007 Konya

6.         Nisabü’l-Mevlevi (Mevlevîlık Yolunun Esasları, Damla Yayınevi, 2007 İstanbul

7.         Mevlana İstifli Hat Levhaları Albümü, Konya valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü,2007 Konya.

8.         Konya Ansiklopedisi, Yayın Kurulu Üyesi Cilt:1 28 Madde Yazımı 2. Cilt 35 Madde Yazımı 2009-2010

9.         Elyazmalarının Dünü Bugünü Konya’da Kültür Medeniyet Kitabı Türkiye Yazarlar Birliği Yayını 2007

10.       Sadreddin Konevi Kütüphanesi Meram Kitabı MEBKAM Yayınları 2007

11.       Rodos Hafız Ahmet Ağa Kütüphanesi Yazma Eserler Kütüphanesi Kataloğu,İsarYayınları, Konya 2013

12.       Ahilik Ansiklopedisi, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, (Editörler: Bekir Şahin,Yusuf Küçükdağ, Yaşar Erdemir ile birlikte) Ankara 2014

13.       Yeşilin ve Medeniyetin Köprüsü Meram ,Editörler: Bekir Şahin,Ali Boran, Hasan Yaşar ile birlikte

14.       Vesâik-i Bektaşiyan'a Göre Osmanlı Devleti'nde Bektaşi Tekkeleri Çizgi Kitabevi, Konya 2015

15.       Vesâik-i Bektaşiyan [Transkripsiyonlu Metin] Çizgi Kitabevi, Konya 2015 . 

       16.Turgutoğulları Konya’daki Eserleri ve Kadınhanı Çizgi Kitabevi, Konya 2015

image004-023.jpg

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum