Mevlana diyarından şehitler diyarına

Selçuklu  Torunları Uçakla ÇANAKKALE’ye  gidiyor.

   Selçuklu Belediye Başkanımız Sayın Uğur İbrahim Altay bey, belediyemizin üzerinde aylardır çalıştığı bir projeyi hayata geçiriyor. Selçuklu ilçemizde eğitim-öğretim gören12.000 lise öğrencimizi, Mevlana Diyarı Konya’dan,  Şehitler diyarı Çanakkale’ye taşıyoruz.

   Başkanımız Uğur İbrahim Altay bey, meclis üyesi arkadaşlarım, yöneticileriyle ve çalışanlarıyla birlikte çalışmaktan her zaman onur, şeref duydum. Üyesi olduğum belediyemizin bu projesi beni çok etkiledi. Çok sevindim ve çok duygulandım.

   Nisan ayında başlayıp, Haziran ayı sonuna kadar tamamlanacak bu proje kapsamında, onbinlerce genç kardeşimiz, Mevlana Diyarından, Şehitler Diyarına götürülecek. Konya Havalanı’ndan direkt uçuşla Çanakkale’ye inilecek. Akşama kadar burada yüzyılın destanı olan Çanakkale Zaferi’ni anlatan şehitliklerimizi, abidelerimizi, tarih kokan toprakları  gezecekler. Akşam da aynı uçakla Konya Havaalanına inecekler.

   Sosyal, kültürel ve tarihi açıdan çok önemli olan bu proje, gençlerimize tarih şuuru ve bilinci kazandıracak. Tarihimize altın harflerle, ‘ÇANAKKALE GEÇİLMEZ!’ yazdıran 253 bin şehidimizin İMAN GÜCÜNÜN, yedi düvel karşısında ki zaferini yerinde görecekler.

   Bu tarih turu kapsamında birlik beraberlik, zorluk yıllarında kahramanlarımızın yaşadıkları, fedakarlık, vatan ve millet sevgisi ile ülkemizin farklı değerlerinin Çanakkale'de vatan müdafaası için neler yaptıklarını öğrenmiş olacaklar.

   Gençlerimiz Çanakkale ruhunun ne demek olduğunu, milletimizin göstermiş olduğu fedakarlıkları, milli duruşu yerinde görecek ve öğrenecekler. Bugün ihtiyacımız olan birlik ve beraberliğin en güzel örneğinin Çanakkale’de sergilendiğine inanıyoruz

   TARİH TEKERRÜRDEN İBARETTİR: Mehmet Akif:  “Tarih”i tekerrür diye ta’rif ediyorlar; Hiç ibret alınsaydı tekerrür mü ederdi?’ diyor.  Ne kadar geriye  bakarsak, ileriyi daha iyi görürüz.

   Bir yere gitmek ile gitmemek, görmek ile görmemek arasında çok fark vardır.  Geçmişte vatanın müdafaasında, bu destanın yazılmasında hayatını ortaya koyan 253 bin şehidimizin neler yaşadıklarını hiç unutmamalıyız.

   Bu geziye katılan öğrencilerimizin belki bir çoğu ilk defa uçağa binmiş, ilk defa Çanakkale’ye gitmiş, ilk defa şehitliklikleri, şehitler abidesini görmüş olacaklar. Değerli öğrencilerimiz, hayatlarının ilklerinden olan bu geziyi ömür boyu unutmayacaklardı.

  Öğrencilerimize tarih şuuru ve bilinci aşılayacak, öğretecek, onları ve velileri sevindirecek bu projeyi hayata geçiren Başkanımız Sayın Uğur İbrahim Altay bey’e, emeği geçen kardeşlerime teşekkür ederim.

   Bu tarihi ziyarete, geziye katılan öğrencilerimize, tüm seyahat edenlere hayırlı yolculuklar dilerim. Rabbim nazardan, kazadan, beladan korusun! 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum