M. Faik Özdengül

M. Faik Özdengül

Mercimek şeker arasına karışırsa...

Hayatta olmak yolda olmaktır diye okudum gazetede… Bu yüzden yıllardır yollardayım diye yazıyordu köşe yazarı. Bizden biri diye düşündüm. Düşünce üzerine düşünmeye başladım. Biriktirdiklerimi aklıma getirdim. Bunu yaparken de düşünüyordum, bu daha da garip geldi. Okurken de düşünecekler diye sizin adınıza da düşündüm.
İçimde, zihnimde neyi bildiğimi bilmediğim alandan gelmeye başladı mesajlar, hazır olunca açığa çıkan, örtüsü açılan taraftan bana da öğreten, bana da anlatan tarafım konuşmaya başladı.

Yaşam içinde aklınıza gelen her şeyin büyümesi için beslenmesi gerekiyor. Bahçenizdeki fidanların büyüyüp meyve vermesi için beslenmesi gerekiyor, akvaryumda dahi olsa balıklarınızın hayatta kalması için beslenmesi gerekiyor, yaşama merhaba diyen bebeğin büyümesi için beslenmesi gerekiyor. Arkadaşlıkların büyümesi için beslenmesi gerekiyor. İlişkilerin büyümesi için beslenmesi gerekiyor.

Düşüncelerinizde birer yaşam birimidir. Düşüncelerinizin de büyüyüp oluşuma geçmesi için beslenmesi gerekiyor. Sürekli sahip olmadıklarınızı düşünüp beslediğiniz sürece sahip olmadıklarınızı büyütmüş olursunuz. Sürekli şikayet ettiklerinizi düşünüp beslediğiniz sürece şikayet ettiklerinizi büyütmüş olursunuz. Sürekli kıskançlıklarınızı,nefretlerinizi düşündüğünüz sürece bunları büyütmüş olursunuz. Neden her şey ters gidiyor düşüncesini beslediğiniz sürece ‘her şey ters gidiyor’u büyütmüş olursunuz. Neleri büyüteceğiniz sizin seçiminiz.
Bana söylüyordu aslında ama, kızım sana söylüyorum gelinim sen anlaya benzedi.
Gün içinde sürekli düşünce takibinde olun. Ne düşündüğünüzü takip edin. Düşüncelerinizin dikenli, zehirli bahçeleri beslediğini fark ettiğinizde, onları hak ettiğiniz ve sahip olmak istediklerinize yönlendirin.

Araya girdi Kılavuzum burada. Düşüncelerle ilgili onun da söyleyecekleri vardı elbette.

Kardeş, sen ancak o düşünceden, o ruhtan ibaretsin. Mütebaki varlığın bakımındansa kemik ve deriden başka bir şey değilsin. 2/277

Düşüncen, manevi varlığın gülse, gül bahçesisin; dikense külhana layıksın. 2/278

Benim düşüncelerim yine düşünce üzerine düşünmeye devam etti.
Düşünceler beynimizde nöronlar arasındaki binlerce karışık işlem sonucu doğmaktadır ve her düşünce birer enerjidir. Her düşünce evren içinde mıknatıs görevi görmektedir.
Neyi düşünürseniz onu kendinize çekersiniz. Evren düşüncelerin iyi ve kötü diye ayrımını yapmadan,eşit bir şekilde bunları size yönlendirir. Bu kanun, siz bunu uygulasanız da uygulamasanız da vardır ve işlemektedir. İspatı için şimdiye kadar düşündüklerinize ve elinizde olanlara bakın. Hasta olduğunuzu düşündüğünüz sürece hastalıkları çekersiniz, paranızın olmadığını düşündüğünüz sürece parasızlık çekersiniz,başarısız olduğunuzu düşündüğünüz sürece başarısızlık çekersiniz,deryanın veya hakanın sizi sevmediğini düşündüğünüz sürece onların sevgisizliğini çekersiniz,patronunuzun sizi anlamadığını düşündüğünüz sürece anlayışsızlığı kendinize çekersiniz, kötü bir evliliğiniz olduğunu düşündüğünüz sürece kötü evliliği kendinize çekersiniz ve aynı konu üzerinde ne kadar fazla düşünürseniz, bir o kadar fazlasını kendinize çekersiniz."İyi de ortada gerçekler var" düşüncesi ile bir o kadar daha gerçek dediğinizi kendinize çekersiniz…

Kendinizin çok güçlü bir mıknatıs olduğunun farkına vardığınızda, evrenin çekim kanununu kullanarak istemediklerinizi değil, istediklerinizi kendinize çekmeye başlarsınız. Peki evrenin mıknatıslık yasasına uymadığınızı nasıl anlayacaksınız?
Hislerinizin farkına vararak.

Hisler sizin evrenle olan direk bağlantınızdır ve size düşündüklerinizin evren yasasına uyup uymadığını anlatır. Hisleriniz iyi veya kötü diye iki ana gurupta toplanır. Üzüntü, suçlu hissetme, yalnız hissetme, nefret, korku vs gibi negatif hisler veya mutluluk sevinç sevgi vs gibi pozitif hisler.Yaşadığınız olaylarda hislerinize dikkat edin. Yaşadığınız her negatif his de
"Hey düşüncelerin evrenin yasasına uymuyor" mesajının farkına varın.

Ağlamalarınız, ‘off’lamalarınız ‘puff’ lamalarınız, sızlanmalarınız siz bu mesajların farkına varıncaya kadar devam edecektir.(1)

Gülümsedi doğrular gibi beni:
Gülsuyu isen seni başa sürer, boyuna serperler; sidik gibiysen dışarı atarlar. 2/279
Koku satanların tablalarına bak. Her cinsi kendi cinsinin yanına korlar. 2/280
Duygu neresinde bunun derken düşüncelerim yine yetişti imdada. Kendisi kendisini anlatıyordu.
Çekim gücü yasası ile istediklerinizi ve istemediklerinizi düşünerek bunları kendinize çekerken, bu düşüncelere duygu yükü eklediğiniz oranda yine iyi veya kötü fark etmeden,bu düşüncenin gerçekleşmesi hızlanır. Mutfağınızda pasta yapacağınız onlarca değişik malzeme var.

Ne tarz pasta olacağı, kullanacağınız malzemelere ve sizin yaratıcılığınıza bağlı. Bu pastayı sizin için anlamı olan bir kişi veya olay için yaptığınızda,bu olaya duygu yüklemiş olursunuz.
Her bir pasta malzemesi sizin seçeceğiniz düşünceleriniz ve pasta da sizin isteğinizdir.
Ne düşünmeniz gerektiğini seçip bunlara duygu yüklediğinizde istekleriniz fırında pişmeye hazır duruma gelir. Pişme süresi, sizin her gün en az 15-20 dakika bu konuda duygu yüklü olarak düşünmenizi gerektirmektedir. Düşüncelerinize duygu yükleyin.

Mükemmel bir ilişki istiyorum… (detayları düşünerek duygu yükleyin.) Sınırsız çek hesabım var (yapacaklarınızı düşünerek duygu yükleyin.) Başarı olanca bolluğu ile hayatıma akmakta
(başarılarınızın detaylarını düşünerek duygu yükleyin.) Sürekli düşünce takibinde olun ve unutmayın ki iyi veya kötü fark etmeden, ne düşünürseniz, onu kendinize çekiyorsunuz(*)

Gönlüne gelen bir tek düşünce yüzünden de yüzlerce cihan, bir anda baş aşağı devrilir gider. 2/1029

Cinsleri kendi cinsleriyle karıştırır, bu uygunluktan bir güzellik, bir süs meydana getirirler. 2/281

Fakat mercimek, şeker arasına karışırsa onları birer birer ayırırlar. 2/282

Artık bir O, bir benim düşüncelerim sırayla konuşuyordu. Dinleyen tarafımsa düşüncelerimi yeniden raflara diziyordu.

Kendinizi bir mıknatıs olarak kabul edin. Çünkü öylesiniz. Neyi düşünüyorsanız onu kendinize çekiyorsunuz. Siz bu yasaya uysanız da,inansanız da inanmasanız da bu yasa işlemektedir. Bunun farkında olduğunuz sürece düşüncelerinizi kullanarak istediklerinizi kendinize çekmiş olursunuz.

Örnek çalışma.

NE ISTIYORUM ?

Okyanus kenarında bir ev,bahçesinde muhteşem bir havuz,binlerce çiçekler bahçeyi süslüyor,boydan boya olan camdan okyanusu ve havuzu aynı hizada görebiliyorum,kumsal alabildiğince uzun,yerler ahşap,..seklinde isteğinizle ilgili tüm detayları yazın

NİYE ISTIYORUM?

İçinde huzur bulacağım yuvam,eşim ben ve çocuklarım için muhteşem bir yaşama ortamı,kitaplarımı yazabileceğim bir çalışma ortamı,dostlarımla vakit geçirebileceğim bir mekan..şeklinde niye istediğinizi tüm detaylarını yazın.

NEDEN SAHİP OLABİLECEĞİMI DÜŞÜNÜYORUM?

Nerede yaşamak istediğimi biliyorum,beni hangi ortamın huzurlu ettiğini biliyorum,dünyada okyanus kenarında olan on binlerce ev var,bu tarz bir evi rahatlıkla satın alabileceğimi biliyorum,rüyamın gerçekleşmesini istiyorum..seklinde isteğinize neden sahip olabileceğinizle ilgili düşüncelerinizi yazın.

Bu üç sayfalık çalışma planınızı yaptıktan sonra her gün 15-20 dakika sesiz bir ortam yaratarak bunu düşüncelerinizde yaşayın.Etrafınızda gördüklerinizden( uygun ev,araba,basarili biri,bir işyeri..vs gibi)isteğinize uygun olanları bilgi olarak depolayın.15-20 dakikalık çalışmanızda isteğinize duygu yükleyerek bu bilgileri kullanabilirsiniz.Oluşturan sizsiniz mutfakta onlarca malzeme var ve pastayı yapmak size düşüyor..Unutmayın negatif veya pozitif fark etmeden neyi düşünürseniz onu kendinize çekiyorsunuz.(*)

Tablalar kırıldı, canlar döküldü de iyiyi, kötüyü birbirine karıştırdılar 2/283.

Günlük hayatta aklımızdan pek çok konuda pek çok düşünce geçer.Çoğu zaman üzerimize şelale gibi akan bu düşünceleri durdurmak zordur.Hangisi ile ne yapacağınızı şaşırır duruma geldiğiniz bu düşünceleriniz arasında güzellik yarışması düzenleyin.Bu düşüncelerin en şişman olanlarını,en zayıf olanlarını,en bakımsız olanlarını,en çirkin olanlarını,en önemli olanlarını,en gereksiz olanlarını hepsini tek tek podyuma çıkartın.Bırakın hepsi karşınızda tek tek boy göstersin.

Sonrada elemelere geçerek finale kalanları belirleyin.Hangisi sizce ödül alıp yarışmayı kazanmalı? Böylece düşünceleriniz üzerinde kontrol mekanizması kurup, gereksiz düşünceleri eleyerek boğulmaktan kurtulmuş olursunuz.(*)

Düşünceni doğrult, iyi bak . Çünkü düşüncen de o incinin pırıltılarındandır. 2/856
Düşüncelerin kontrolden çıktığı kontrol edilemediği olmaz mı? Olur elbette ki, Kılavuzumuz düşünceni doğrult diyor.

Kontrol edilmeyen Beyin nasıl çalışır?Abartılı da olsa bugün çok güzel bir örneği paylaşalım
"Dışarıda hava güzel arabamı yıkıyorken gözüm masadaki ödemelere takıldı.Önce gidip mektuplara bakayım diye içeri girdim,anahtarı masanın üzerine bıraktım ve işe yaramayan mektupları masanın altındaki çöp kutusuna atarken çöpün dolu olduğunu fark ettim. Çöpü önce boşaltayım dedim ve ödemeleri masanın üstüne geri bıraktım. Hazır dışarı gitmişken şu ödemeleri de yazıp postacıya veririm dedim.Masanın üzerindeki çek defterine uzandım ve sadece bir çek kalmıştı.Diğer çek defterlerimin olduğu çalışma masasına yürüdüm ve masada bir şişe yarım içtiğim meyve suyunu buldum.Burası da çok sıcak bu meyve suyu burada ısınacak dolaba koyayım,arabayı yıkarken ihtiyacım olacak.Mutfağa doğru giderken vazodaki çiçeğin neredeyse solmuş olduğunu gördüm.

Kesinlikle sulamalıyım zavallı çiçek öldü ölecek.Musluğa doğru gittim ve iki gündür aradığım gözlüklerimi gördüm.Şunu masaya koyayım çek yazarken lazım olacak.Ama önce çiçeği sulayayım sonra.Gözlükleri musluğun yanına bıraktım,biraz su aldım ve tam o anda televizyon kumandasını gördüm çocuklar mutfak masasında bırakmış yine. Aksam yine kırk saat arayacağız sunu yerine koyayım, ama önce çiçeği sulayayım.Çiçeği sularken yere sular sıçradı ve banyoya havlu almaya giderken durdum.Ben aslında ne yapıyordum? Günün sonunda Araba yıkanmadı,ödemeler yapılmadı,bir şişe sıcak meyve suyu masada kaldı,çiçekler sulanmadı,çek defterimde hala bir tek çek var, tv kontrol aletini bulamıyoruz,gözlüklerimi bulamıyorum ve arabanın anahtarları nerede hiç bilmiyorum.Bugün hiç bir halt edemedim sonuçta.Birde o kadar eminim ki kendimden bütün gün çok yoğundum.Bu çok ciddi bir sorun ama önce gidip e maillerime bir bakayım.Bana bir iyilik yapın da bakın ne olur, bu yazıyı kimlere gönderdim bulamıyorum!!.

Düşüncelerinizi kontrol ederseniz,gereksiz ve size zarar verecekleri elerseniz ve inadına pozitif düşünürseniz her istediğinize ulaşırsınız.(*)

Sonuçta düşünceler düşünceleri doğurmakta, sonu gelmez bunun. Gece geçer sabah olur düşünce bitmez. Geçenin suçu değil bu. Düşüncenin sonsuzluğu. Bir yerde ki, o yer, Yolun sonu. Bu yolun sonu belki. Belki bir başka yolun başlangıcı. Noktayı koy dedi. Düşüncelerimden sıyrılmamı istedi. Hatta daha öteye götürdü beni Kılavuzum:
Bir hayret lazım ki düşünceleri silip süpürsün . Hayret , fikirleri de yok eder, zikirleri de ! 3/1116 (MESNEVİ)
www.pozitifdegisim.com

Dipnot: (*) www.kozmikrehber.com


Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.